Gick värmeanläggningen sönder, eller pelletspannan, eller styrkortet, eller en komponent på styrkortet?
Har du inte kunskap att byta en komponent på styrkortet få du väl köpa nytt.
Tycker du det sen är lämpligt att hota och får styrkortet gratis tycker jag det är nedrigt att hänga ut företaget.

Enligt min åsikt skall ett styrkort hålla länge, 9 år är länge.

http://www.eldkraft.se/kategori/Baxi-Multi-Heat

Här kostar ett styrkort 2875:-

Var glad att du kan skruva själv, tycker du varit duktig.:)
 
F
Marlen Eskilsson skrev:
Jag undrar vad en sån där pelletspanna kostar och vad man får för ekonomi i eldningen om den ska hålla bara nio år, eller bara fem år för den delen?
Det kan man absolut tycka, det tycker jag med. Det är säkert ett relativt simpelt PCBA och det borde hålla. Det kan vara komponentfel, hanteringsfel i produktion eller nåt annat, det är säkert helt normalfördelat och TS har haft otur. Det verkar ju kosta ungefär som ett oljebyte på en bil så det är ju inte en ekonomisk totalkatastrof.


Likväl är det ett jäkla sätt att hota med att hänga ut företaget på ett forum 4 år efter garantitiden. "På konsumentens sida" måste ha en rimlig balans för att inte bli urholkat och löjligt.
 
  • Gilla
guggen och 4 till
  • Laddar…
E
Tycker inte TS hängt ut företaget, däremot har han hängt ut sig själv
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.