En blå blandningsventil monterad på en kopparledning med ett gult bakgrundsflöde.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Och så här ser blandningsventilen ut
 
Hade hit en kille som kollade på den och konstaterade att det var bara att byta ut den då det inte fanns några reservdelar till den.
 
Jag har (hade) samma fenomen. Tänkte precis skriva här när jag tror jag löste det själv. Men skriver iallafall då någon annan kanske får samma fel.

Det var bara varmvatten som kom när jag hade fullt tryck på kranen, vid halvt öppet så kom det ljummet vatten och med bara lite öppet så kom det kallt vatten. IVT bergvärmepump. Jag testade alla kranar inne och det var samma fenomen.

Började öppna upp värmepumpen. Men var tvungen att gå ut i garaget i annat ärende. Där har jag en blandare med kall/varm-vatten till trädgårdsslang som stod öppen (fast med stängd trädgårdsslang). När jag stängde den så funkar varmvattnet inne igen.

Så antar att vid lågt tryck så vandrade kallvattnet från kranen i garaget över till varmvattenledningen?!

Antar att backventil saknas eller är sönder i just den blandaren.
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.