Hej,
Har precis köpt en Woody BS-250.
I manualen står bladlängden angiven som 1835 mm men jag kan inte hitta några blad av den längden att köpa.
Instruktionsbok för bandsåg Woody BS-250, med illustration av sågen och texten "Luna 441 80 Alingsås" på smutsig sida.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Teknisk data från manual för bandsåg Woody BS-250 visar specifikationer som sågbladslängd 1835 mm och övriga mått och prestanda.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

På Swedendro finns en modell som står att de är till den aktuella sågen men som endast är 1815 mm.
https://swedendro-tools.se/se/produkter/saga/bandsagsblad/efter-maskintyp/woody-bs-250-1815mm-x-10mm

Funkar dessa tror ni eller är de för korta? Några tips på andra som kan passa istället i så fall?
 
Rickard.
Jag har beställt kanske 6-8 blad från dom och dom jag fått har alla varit av okej kvalité, inget bländande men dom fungerar. Jag undrar om inte Olas blad blev svetsade av en praktikant eller nått i den stilen.

Det är annars rätt lätt att mäta hur långa blad som funkar, antingen med snöre eller band runt eller bara genom att plussa C-C måttet mellan hjulen med omkretsen på ett hjul med spänningen lagomt så det finns marginal åt båda hållen, det är inte på millimetern.
 
  • Gilla
VLJ
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.