Hej!

Noterade att ballofixen satt löst dvs hade gängat upp sig (läckte ej). Så drog åt den, men som ni ser så hamnar den då i en vinkel som gör att om nån stökar vid tvättmaskinen så kommer den att släppa. Man skulle vilja ha vinkeln på slangen inåt mot tvättmaskinens baksida. Mothållet verkar fixerat mot bläcket. Ville kolla här innan jag gör nåt dumt ;)
Hur ser dessa kopplingar ut, hur hänger de samman?

Mvh
Johan
 
  • Ballofixventil med lös koppling vid tvättmaskin, slangen pekar bort från maskinens baksida. Placering på väggplatta vid vit tvättmaskin.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Är det inte bara en centrumskruv som håller det svarta vredet ? Då kan du väl skruva ur den, ställa vredet i önskad vinkel och skruva tillbaka centrumskruven.
 
I InsidersUnited skrev:
Är det inte bara en centrumskruv som håller det svarta vredet ? Då kan du väl skruva ur den, ställa vredet i önskad vinkel och skruva tillbaka centrumskruven.
Tack men slangen kommer inte få en ny vinkel för att jag ändrar läget på den svarta plastdetaljen. Ballofixen är en solid t-koppling.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.