Hej,

Får man frånträda påskrivet avtal på materialsatsen?
Bakgrund:
På uppmaning från säljaren låste vi priserna på materialsatsen då det var prishöjning på gång. Då det estimerade priset på entreprenaden gjorde att totalen för huset föll inom budget så skrev vi på materialsatsen för att låsa priset.
Nu visar det sig att kostnaden för entreprenaden inte är i närheten av det estimerade utan överstiger med närmare 500K.

Inget avrop är gjort, inga bygghandlingar framtagna. Enbart ritning på huset.

Får man frånträda avtalet då?
Tacksam för svar eller erfarenheter från andra som varit i samma sits.
 
Det bör framgå av det avtal du har. Men i princip så kan du häva avtalet, men det kommer att kosta dig en del. Såvida det inte finns "snälla hävningsklausuler" i avtalet.
 
H hempularen skrev:
Det bör framgå av det avtal du har. Men i princip så kan du häva avtalet, men det kommer att kosta dig en del. Såvida det inte finns "snälla hävningsklausuler" i avtalet.
Det är väldigt otydligt specat. Står enbart om frånträde efter att bygglovshandlingar alt avrop är gjort. Inget om frånträde innan tyvärr..
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.