Hej,

min sambos styvfar äger en stor fastighet med åkermark runt om ett hus som även jag och min sambo hyr i nuläget.

vi ska få köpa huset och då behöver vi stycka av huset och dess tomt ” samt få lite extra tomt” tillhörande denna större fastighet.

Är det någon som har erfarenhet av hur lång tid detta kan ta i Halland? ”Vet att man kan logga in på lantmäteriet för att se status på handläggningstiden”. Men detta är ingen möjlighet för oss tyvärr då fastighetsägaren inte kan detta.

Vad kan man göra för att påskynda processen. Finns det andra alternativ/ vägar att gå för att få ett lån och kunna börja renovera? Just nu är det dålig ventilation och vattenskador på huset så vi vill ju börja så snart så möjligt.

tacksam för svar.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.