E ErikFr skrev:
Yes, ska alltid stå på ”förpackningen ” hur det ska återvinnas.
Här tycker jag det brister rejält från konsumentens perspektiv. Borde till ett tydligare system för hur det märks upp tydligare! Själv står man med mobilen och försöker zooma in…och som tidigare talare nämnt minskar återvinningen när det upplevs som krångligt.

Antar att det är slotts klassiska glasburk som det syftas till så här är en bild på baksidan där det står att det ska återvinnas som glas. Det hjälper inte den här diskussionen 😂
[bild]
Glas, exakt! Jo man fattar ju att det är inte helt lätt det här.
Tror faktiskt att det är Västerviks här, brukar köpa sån till julskinkan. Annars kör vi med Johnny's, sorteras som plastförpackning (alltid). 😂
 
Jag tror faktiskt att det är frivilligt att sortera plast och andra sopor. Att man dyker upp på återvinningen är ju en bra början. Du är nog inte skyldig att plocka upp dina små plastlappar ur brännbart-containern om du tömt din säck där.
 
N NOP skrev:
Jag ska vänta till en riktigt blåsig dag och köra med en stor säck full med dun och fjäder för placering bland det brännbara. "Hallå där! Du måste tömma säcken!!"
För många år sedan gjorde jag nått liknande i Katrineholm. Jag hade stor säck med "frigolitchips" (förpackningsmtrl )som jag var tvungen att tömma ur den genomskinliga storsäcken, gissar att det blåser omkring i Sörmland fortfarande.
 
  • Haha
  • Gilla
Fartland och 7 till
  • Laddar…
Claes Sörmland Claes Sörmland skrev:
"Avfallvakter"

Vad är det för samhälle vi bygger? Bara för att tillfredsställa en liten grupp märkliga människor med gröna auktoritära värderingar. Bättre att göra dessa människor maktlösa tänker jag.
Vi får det samhälle vi röstar fram var fjärde år…
 
  • Gilla
vcx och 1 till
  • Laddar…
wildeside
G guiness skrev:
Vi får det samhälle vi röstar fram var fjärde år…
Eller rättare sagt vi får det majoriteten röstat fram.
 
  • Gilla
TommyC
  • Laddar…
Känns som väldigt jobbigt att gå tre steg till en container för att slänga plast...
Jag minns när vi tvingades börja slänga wellpapp i en särskild container, du milde tid vilket gnäll det var då men idag går det bra.
 
  • Gilla
NOP och 1 till
  • Laddar…
MultiMan
D Daniel 109 skrev:
Nej, det gör det inte.
[bild]
På vissa står det att den kan lämnas kvar. Men jag har aldrig sett att det står att den ska lämnas kvar.
Tub med instruktioner för öppning, lyft och stängning för att bevara och återvinna förpackningen.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Anna_H och 1 till
  • Laddar…
Nissens
Ossian K Olsson Ossian K Olsson skrev:
Ni som tycker detta är jobbigt är samma personer som får ta blodtrycksmedicin för att plastkorken nu sitter kvar på förpackningen också?

Jag tycker inget av ovanstående är märkligt utan mer välkommen till nutiden..
Men det är lite märkligt att ett av världens renaste länder har sånt fokus på detta. Vi har sedan länge varit en av de bästa i klassen.

Åk ut i världen och se dig omkring. När du gjort det inser du hur fantastiskt bra det redan fungerar i Sverige, det ts råkat ut för är kontraproduktivt trams.
 
  • Gilla
  • Älska
Ramnemark och 8 till
  • Laddar…
O [old rusty] skrev:
"För att förbättra sorteringen och återvinningen måste avfallet sorteras och packas i genomskinliga sopsäckar, som personalen kan se igenom. Säckarna ska därefter tömmas på rätt plats."

Upptäcktes efter en större renovering med ett tiotal blåa säckar fint sorterat..
Köpa specialsäckar för sopor!? Då hamnar soporna nog till stor del någon annan stans.
 
J johfo skrev:
Köpa specialsäckar för sopor!? Då hamnar soporna nog till stor del någon annan stans.
Specialsäckar? Genomskinliga sopsäckar säljs överallt nu för tiden.
 
useless useless skrev:
Specialsäckar? Genomskinliga sopsäckar säljs överallt nu för tiden.
Åhfan... förra året när jag köpte ett par rullar på jula såg jag bara blå och svarta, men kollade webbsidan nu och nu fanns det även genomskinligta. Får väl köpa det och slänga de blå i... det blir ju miljövänligt...
 
  • Gilla
  • Haha
Pin och 4 till
  • Laddar…
K Kurtivan skrev:
tips till er som har problem med personal på återvinningarna, ta på en reflexjacka och hälsa glatt med "Tjena kollega" :D
...och vet du vad som händer sen? Jo, de andra ÅVC-besökarna reagerar instinktivt på reflexjackan, kommer fram till dig och viftar med sina stearinljus och väggtermometrar och undrar "var ska jag slänga de här?".
 
  • Haha
  • Gilla
blackarrow och 3 till
  • Laddar…
SågspånPappspikEternit SågspånPappspikEternit skrev:
...och vet du vad som händer sen? Jo, de andra ÅVC-besökarna reagerar instinktivt på reflexjackan, kommer fram till dig och viftar med sina stearinljus och väggtermometrar och undrar "var ska jag slänga de här?".
I brännbart 😉

Finns mycket märkligheter, insamling av gamla mediciner är en sådan - är ju inte så att det återvinns och blir Alvedon på nytt utan apoteken skickar det dom får in tillbaka till sin logistikcentrum som sedan betalar för att i sopförbränningsanläggningen få det eldat som riskavfall (samma tratt som resten, även polisen bränner exempelvis narkotika där).

Läste om någon i transportledet till ”sista anhalten” som passade på att ”återvinna” vissa specifika läkemedel (och senare även sälja till polarna som blev fler och fler).

I sopförbränningsanläggningen har man lite olika sortering där man toppar de vanliga blöta soporna med godsaker som färg och liknande samt gummi från däck och liknande - allt brinner
 
  • Gilla
fribygg och 1 till
  • Laddar…
mikethebik mikethebik skrev:
Var en sväng på mitt lokala ÅVC idag för att slänga/återvinna lite förpackningsmaterial, kartong, cellplast och någon sorts skyddsfoam och några påsar med blandat brännbart.
Jag brukar vara väldigt noggrann med sortering för att jag anser att det är nödvändigt att ta tillvara på bästa och rimligaste vis.
Slängde wellpapp där det ska vara, hyvade ner det brännbara i brännbart men hann bara hälften när en soppolis talade om att sedan 2 veckor så skall plast läggas i en annan container.
Mitt fick ligga kvar då jag absolut inte hade för avsikt att plocka upp det från containern.

Började prata med en man som stod och tömde plastpåsar, typ fryspåsar, och han hade fått instruktioner att plastpåsarna skulle i annan container medans innehållet gick bra att slänga i brännbart
Min kommentar var att jag aldrig någonsin skulle stå och tömma plastpåsar på annat brännbart för att sortera ytterliggare en gång på ÅVC.
Både han och jag var eniga om att när hysterin går för långt kommer vi tillbaka till att avfallet hamnar i skogen eller som i mitt fall blir det väl brännhögen på åkern istället.

Hamnade i den sitsen för några år sedan när jag skickade en elpryl av något slag i avsedd häck, då kom en person och sa att sladden skulle vara avklippt innan jag fick lägga i den, jag frågade om jag skulle skala kabeln först så att det bara var ren koppar kvar.

En annan nymodighet är att regskylten läses av för att kunna automatdebitera företag, drabbade min kompis i byn häromdagen när han i sin vanliga personbil registrerad på sitt namn gjorde sig omaket att som duktig och ansvarskännande medborgare åka till ÅVC för att slänga en liten grej privatavfall på avsedd plats.
Några dagar senare får han en faktura på 350:-, han har en enskild firma registrerad i sitt namn och då är man tydligen betalande företagare enligt sopSTASI.
Är ganska säker på att hans avfall fortsättningsvis grävs ner eller eldas upp på gården.

Jag använder ibland jobbilen för att köra skrymmande saker till ÅVC med privatavfall, men det går inte längre uppenbarligen, så det får väl bli brännhögen istället.
Jösses, vad gubbgnäll det är i den här tråden 😂 Skicka era synpunkter till de ansvariga så kanske det kan förbättras, eller förklaras för er varför det ser ut som det gör. Känns som att ni mest vill vara lite upprörda och kränkta en stund dock 😄
 
  • Gilla
  • Älska
  • Haha
kashieda och 4 till
  • Laddar…
Claes Sörmland
G guiness skrev:
Vi får det samhälle vi röstar fram var fjärde år…
Det är en klassisk socialistisk syn där man rör ihop samhället med staten. Samhället består över valen och ändras bara lite lite i marginalen vid val. Vi tar hand om vår sopor och slänger dem inte på marken alldeles oavsett vem som blir vald. Det är en del av vår kultur.

Om sen kärlen kallas för "sopkärl" eller "återvinningskärl". det är mer en fråga för politiken. Eller kanske inte ens det, för det bestämmer icke valda tjänstemän på myndigheter och förvaltningar.
 
  • Gilla
kashieda och 9 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.