Hej allihopa.

Enligt gällande stadsplan från 1971 ska det finnas en komplementbyggnad/förråd av ungefär 20 kvm på min tomt. Den här byggnaden brann ner för många år tillbaka och förra ägaren orkade aldrig återställa. Jag tror inte att det finns någon dokument varken om byggnaden eller branden.

Skulle det gå att återställa byggnaden utan att söka om bygglov? Det som är positiv är att byggnaden ligger på tomtgränsen, vilket nuförtiden inte är tillåtet att bygga längre.

Hur skulle ni agera för att få återuppbygga den på enklaste sättet?
 
Har det gått så många år sedan branden är chansen minimal att du får återbygga den i tomtgräns. Bästa chansen är att bygga ett attefallshus (om du inte redan har ett) så nära gränsen som grannen tillåter.
 
Utan dokument eller fysiska spår är det nog kört. Om det inte är en väldigt gammal fastighet och kommunen gillar att hålla/göra gamla saker levande.

Vi har rester av en gammal husgrund på tomten. Inget vet mer än att det var ett par hundra år sedan lönnen började växa mitt i grunden. Vi får ”återbygga” när vi vill, då det är ett sätt att bevara eller återskapa gårdsbilden. Väldigt märkligt, men är din fastighet gammal kan det vara värt att kolla med kulturantikvarien.
 
Claes Sörmland
Att det tidigare fanns en byggnad där ger inga rättigheter. Din legala situation är som om byggnaden aldrig hade stått där.

Men från 1 dec ändras PBL så då får du utan bygglov bygga en max 30 kvm komplementbyggnad som är max 4 m hög. Du behöver grannens medgivande för att bygga inom 4,5 m från gränsen. Byggnaden får bryta mot detaljplans regler om placering, t ex prickmark eller annan regel om minsta avstånd till fastighetsgräns.
 
  • Gilla
cpalm
  • Laddar…
Planen anger inte vad som ska finnas, utan vad som får finnas. Du har alltså rätt att ha en sådan byggnad i fastighetsgränsen. Söker du bygglov för det kommer du alltså att få det, du kan dock inte bygga den hur som helst utan lov.
 
Claes Sörmland
Missa bara inte att illustrationselementen på plankartan över vilka byggnader som fanns 1971 när planen upprättades inte är en del av detaljplanens bestämmelser, de är bara just illustration så man kan läsa planen. Om en enskild befintlig byggnad har särskilda bestämmelser i planen gäller det som skrivs ovan.
 
  • Gilla
hempularen och 2 till
  • Laddar…
Det kan ju vara vettigt att detaljstudera vad som står i detaljplanen. Vårt förra hus hade en väldigt lustig detaljplan från 80 talet. Den föreskrev en exakt placering av byggnaden på tomten, och även vilken höjd och takvinkel det skulle vara. Alltså inte maxhöjd osv. Utan byggnadens form var en del av detaljplanen.

Vi hade en tanke om att bygga ut ett rum, genom att bygga ut ovanpå entre och tvättstuga, som låg i en enplans del av huset. Men när vi läste det. planen insåg vi att projektet var döfött (och flyttade istället). Delen med entre och tvättstuga fick bara vara i ett plan, även om resten av huset var två plan.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.