Det är väl säkert några enkla standardkomponenter i dom kommersiella åskskydden, så det borde väl vara ganska lätt att konstruera något liknande själv. Det som kan vara knepigt är att fixa in allt i en snygg och tålig kapsling.

Sen är ju frågan om det räcker för att skydda, det verkar ju svårt enligt många, tyvärr. Åskskydd ska väl helst bestå av flera delar med induktanser (alternativt långa ledningar) mellan för att inte åskan ska leta sig in alltför lätt.
 
Ett problem dessutom, är ju att det inte går att stoppa dit för mycket med induktanser, för det måste ju samtidigt gå bra för de normala signalerna, att ta sig ut på kabeln.
 
C
Helt rätt.
I kommersiella teleskydd för HF-tillämpningar sitter det serieresistorer istället för en induktans. Därav att dessa skydd specificerar maximal ström genom skyddet. Men man kan ju inte stoppa dit en för stor resistor heller, för då signalerar den slingavbrott.
 
  • Gilla
HasseTeknik
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.