Fegis. Jag tar ställning - pestflaggan är hissad!
Så här får det bara inte gå till, och jag anser att det yttersta ansvaret ligger på tillverkaren. Speciellt med tanke på rekommendationen, konstruktionsfelen och att det blev fel typ av hus!

 
ok då, jag säger väl skithus då...

Det som fick mig att regaera var att byggentreprenörens försäkringsbolag vägrade betala skadorna och att GAR-BO inte fungerade.

Säljarens agerande och påståenden har jag hört bra många gånger från min säljare så där framkom inga nyheter. =(
 
Det här var mycket oroande. Jag ska alldeles snart skriva kontrakt med Sävsjö. Är de någon som vet var i landet detta skedde? Normalt hör man annars bara positivt om Sävsjö.
Mvh/ Chefen
 
Hej!

Det är väl inte schysst att hänga ut de olika namnen K12? Det är ett fall med Sävjö, men hur många andra husföretag har inte haft svarta får? Vi byggare bör vara sakliga och mer noggranna i vår "analyser". Allt som skrivs i media måste tas med många nypor salt.
 
OK! Två från 08-området. Oddsen ser dåliga ut.
Men det är ju som KalleAnka säger: Man måste ta pressen med en nypa salt. Jag får prata med min försäljare och höra om han vet vad det rör sig om och isåfall höra hans version.
 
kalleanka70 skrev:
Hej!

Det är väl inte schysst att hänga ut de olika namnen K12? Det är ett fall med Sävjö, men hur många andra husföretag har inte haft svarta får? Vi byggare bör vara sakliga och mer noggranna i vår "analyser". Allt som skrivs i media måste tas med många nypor salt.
Hänga ut...? Tala med Eniro.. ;)
Se det här som en varningsflagga så får potentiella kunder som chefen undersöka och ta ställning...
Personligen tycker jag att ett husföretag inte är bättre än det sämsta hus de byggt. Det är en alldeles för stor affär för en kund för att det ska få gå åt skogen. Jag vet andra tillverkare som har haft ruttna entreprenörer - men som har fixat till allt till kundens fulla belåterhet. Bokfört det på blåskontot helt enkelt. Och det är så det måste gå till, det förstår du nog själv. Och gör man inte det så ska det smaka, annars kan det bli en ful vana som kallas praxis...
Speciellt bör ett företag som Sävsjö som dessutom är betydligt dyrare än genomsnittet och flaggar för hög kvalitet vårda sitt rykte. Börjar de tappa greppet bör ju så många som möjligt få veta det..

Naturligtvis med reservation för att det är en tidningsanka.
Men då får Sävsjö ta det med DN... ;)
 
KarlXII skrev:
Personligen tycker jag att ett husföretag inte är bättre än det sämsta hus de byggt. Det är en alldeles för stor affär för en kund för att det ska få gå åt skogen. Jag vet andra tillverkare som har haft ruttna entreprenörer - men som har fixat till allt till kundens fulla belåterhet. Bokfört det på blåskontot helt enkelt. Och det är så det måste gå till, det förstår du nog själv. Och gör man inte det så ska det smaka, annars kan det bli en ful vana som kallas praxis...
Speciellt bör ett företag som Sävsjö som dessutom är betydligt dyrare än genomsnittet och flaggar för hög kvalitet vårda sitt rykte. Börjar de tappa greppet bör ju så många som möjligt få veta det..

Naturligtvis med reservation för att det är en tidningsanka.
Men då får Sävsjö ta det med Expressen... ;)
Håller fullständigt med dig Kalle!!
Det är enbart det faktum att vi som kunder sällan eller aldrig får full information om dylika katastrofer(samt möjligen den förståeliga reaktionen att som kund till det företaget vilja "stoppa huvudet i sanden") som gör att husföretagen kan "tassa på i ullstrumporna".
Häng ut allt som går att vädra, är inte husföretaget mer mån om sitt goda namn? än att de låter en privatkund som trots allt har handlat för 4 milj.(en summa som väl knappast är att förakta) sitta mellan vid en tvist om så uppenbara KATASTROFFEL så är de sannerligen förtjänta av all tänkbar "uthängning".
MVH/Christina.

PS: Naturligtvis ska man inte ha någon "särskilt" god behandling för att man handlat hus för 4 milj. men bryr sig inte företaget ens om de kunderna så kan man ju undra hur de behandlar dem som inte köper fullt så dyra hus???/DS.
 
Jag tycker många tar ställning väldigt snabbt på grund av vad man läser i tidningen. Massmedia har en förmåga att om inte ljuga så i alla fall göra en lätt ensidig rapportering. Därmed inte sagt att husföretaget i detta fall inte förtjänar all kritik. Eftersom det är en delad entreprenad kan det dock finnas en hel del okänt i ansvarsförhållandet mellan de olika entreprenörerna som vi inte vet, även om jag tycker att husleverantören aldrig helt kan springa från sitt ansvar.

Jag är heller inte helt säker på att alla uppskattar att man lägger ut länkar med adresser och telefonnummer till människor även om det är uppgifter från Eniro.

/Fredrik
 
Självklart är det rätt att länka precis som FredrikB har gjort och att låta folk göra sin bedömning. Det är bra med den typen av bevakning här. Det finns dock garanterat mycket mer bakom historien än den lilla artikeln berättar och det ska man vara väldigt medveten om.

Jag tycker därför att man ska passa sig för att vara alltför kategorisk efter en artikel från en källa. Att vara kritisk gäller inte bara mot leverantörer.

/Fredrik
 
Hussäljare? ..Eh...hur då? :) Har jag uttalat mig för snällt mot någon fabrikant så måste jag ju omedelbart göra något åt det...;)

Fredpers/kalleanka70: Döda inte budbäraren. Namnet var klart och tydligt nämnt i artikeln, och Eniro/Vita sidorna "hänger ut" ALLA med namn, adress och telefonnummer på webben. (Som inte har hemligt nummer..)
Välkommen till Internet. :/

Återigen: Visst kan man tycka att underlaget är en aning tunt för att börja ringa i varningsklockan. Men faktum är att i de flesta fall får ingen reda på misstagen som begåtts eftersom köparen först inte vill gå ut i offentligheten för att han/hon är rädd för att husföretaget ska dra öronen åt sig och inte ställa upp med hjälpen de så desperat behöver - och när allt gått åt pipan är de uppgivna och skamsna och har ett stort behov av att lägga allting bakom sig vilket gör att inget kommer ut av det skälet.
En husaffär är så stor och viktig att inga dramatiska fel får uppstå. Man kan tala i kryptiska termer som "Ingen rök utan eld" men jag tycker ändå att en artikel i DN väger tyngre än en FUD-missil* i en post från en anonym användare på ett Internetforum.
Jag tänker då på ett exempel i stil med användaren 'nissegurka' med två poster i forumet som bara snackar skit om 'Guldhus' misslyckade bygge hos sin systers svåger, vilket man självklart kan ta med en nypa salt.


* FUD-missil - ett oftast fejkat uttalande i syfte att skapa rädsla (Fear), osäkerhet (Uncertainty) och tvivel (Doubt)

Edit: Svårt sakfel: jag hade skrivit Expressen istf DN...:(
 
Här handlar det inte om att döda budbäraren. Bara det olämpliga i mina ögon att lägga ut länkar med namn och adresser. Är man intresserad fixar man det själv tack vare eniro.se ;).

Sen var det ju inte en trovärdighetsjämförelse mellan Nisse Hult på byggahus.se och DN det handlade om. Bara att det ofta finns mer bakom än vad som står i artikeln. Det stärker mig också i tron att för de allra flesta är det totalentreprenad som är den bästa lösningen.

Och självklart håller jag helt med att det måste fungera när det en så stor affär.

/Fredrik
 
Du behöver inte vara orolig för att jag är husförsäljare. Jag är inte heller kund till Sävsjö eller ens varit i kontakt med det företaget ens inför vårt bygge.

Utan att vara lakej till husföretagen måste man kunna ha åsikten att man kanske inte ska ta allt som står i tidningen som den enda sanningen. Min erfarenhet är att sanningen sällan är så enkel som en artikel kan ge sken av. Det betyder inte att jag försvarar Sävsjö, de måste självklart ta ansvar för vad de säljer.

Tyvärr är det så att få företag, uppenbarligen gäller det också Sävsjö Trähus, erbjuder en totalentreprenad. Det är i alla fall min åsikt att den lösningen är den bästa för de flesta husbyggare.

/Fredrik
 
labela36. Jag har lagt till det hus jag har köpt som bild till signaturen. Så länge det är kvar är jag nöjd. :):). Vårt hus kommer v25.

/Fredrik
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.