1 118 läst ·
10 svar
1k läst
10 svar
Årsredovisning?
Årsredovisningar har bolagsverket. Tror dock inte att de har några att lämna ut. Bästa sättet måste vara att be företaget ifråga om en kopia av deras årsredovisning, vilket inte bör vara några problem för ett seriöst företag. Om det bara är resultat du är intresserad av finns www.allabolag.se
Medlem
· Västernorrland
· 2 106 inlägg
Bolagsverket lämnar visst ut årsredovisningar. Mot avgift givetvis. Förutsatt att det är ett aktiebolag. De finns även inskannade via Bolagsverkets betaltjänst på nätet. http://www.bolagsverket.se/snr/
Problemet med årsredovisningar är att de visar förra årets information. Vill man ha aktuell finansiell status så finns det kreditupplysningar att få från andra aktörer.
Problemet med årsredovisningar är att de visar förra årets information. Vill man ha aktuell finansiell status så finns det kreditupplysningar att få från andra aktörer.
Redigerat:
Det är bara att beställa årsredovisningar från Bolagsverket, det gör jag på alla företag som jag funderar på att göra en större affär med.. Ring telnr: 060-18 40 00, å säg att ni vill beställa årsredovisningar.., så enkelt är det 
magentis
magentis
Som it-snubben påpekade så innehåller ju årsredovisningar gammal info. Allabolag.se hämtar i och för sig informationen från årsredovisningar, så just siffrorna där säger inte så mycket mer. De är ju å andra sidan gratis på så det är ju en poäng. En annan med allabolag.se är att det finns en länk till UC för en enkel och rätt billig kreditupplysning. Tar man en sådan så får man färsk info.
Ytterligare ett sätt är att ringa Kronofogdemyndigheten som lämnar ut info om ex betalningsförelägganden mm.
Ytterligare ett sätt är att ringa Kronofogdemyndigheten som lämnar ut info om ex betalningsförelägganden mm.
håller med blåtummen,hur intresssant är det hur bolaget mådde för nästan 2 år sedan??
nej ring farbror fogden istället,denne vet istället ifall bolaget under senare tid fått påhälsning .
för det är ju ändå hur husföretaget mår när du får ditt hus som kan bli problem inte för 2 år sedan.
kolla därför kronofogden samt skattmasen på hur dom skött skatterna m,m.
och jag vet att vissa stora bolag ur husbranschen ionte mår särskilt bra idag.
(vi har jsutitia på jobbet nämligen )
nej ring farbror fogden istället,denne vet istället ifall bolaget under senare tid fått påhälsning .
för det är ju ändå hur husföretaget mår när du får ditt hus som kan bli problem inte för 2 år sedan.
kolla därför kronofogden samt skattmasen på hur dom skött skatterna m,m.
och jag vet att vissa stora bolag ur husbranschen ionte mår särskilt bra idag.
(vi har jsutitia på jobbet nämligen )
Det är mycket intressant att se hur bolaget skött sin redovisning genom åren. Är inte den skött på ett bra sätt, ja då lär dom inte kunna sköta nåt annat heller.
Skulle aldrig göra affär med ett företag som slarvat med sin redovisning, lika lite som jag skulle köpa en beg bil som är vanskött invändigt..
magentis
Skulle aldrig göra affär med ett företag som slarvat med sin redovisning, lika lite som jag skulle köpa en beg bil som är vanskött invändigt..
magentis
Intressant att det finns så många noviser på att bygga hus här inne, men alla verkar fullständigt klara över vad siffrorna i en årsredovisning säger...personligen är jag helt nollad. Jag kollade upp ett företag (byggare) och tyckte det såg bra ut, men när husleverentören kollade så menade de att bl.a. soliditeten var för låg... är det någon som har bra tips på VAD som egentligen är en acceptabel nivå för de olika nyckeltalen?
precis dit jag ville komma,ett bokslut kan inte vem som helst läsa ut korrekt.Marypytting skrev:Intressant att det finns så många noviser på att bygga hus här inne, men alla verkar fullständigt klara över vad siffrorna i en årsredovisning säger...personligen är jag helt nollad. Jag kollade upp ett företag (byggare) och tyckte det såg bra ut, men när husleverentören kollade så menade de att bl.a. soliditeten var för låg... är det någon som har bra tips på VAD som egentligen är en acceptabel nivå för de olika nyckeltalen?
men ifall bolaget har anmärkningar eller problem med skatten,det hjälper fogden samt skattmasen oss med att få info om
.
Det är jättesvårt att säga eftersom det finns många faktorer som kan avgöra vad som är acceptabel nivå. Soliditet brukar kallas företagets betalningsförmåga på lång sikt och mäts genom att man tar företagets egna kapital delat med totala skulder och eget kapital (ibland räknar man med sk justerat eget kapital vilket innebär att man tar hänsyn till, numer, 73,7% av obeskattade reserver). Ju närmare 0% detso sämre. Utan några större belägg skulle jag säga att man bör förvänta sig ca 15-20% i ett företag i den här branschen som nu är aktuell. I rådande konjunktur så är återigen föregående års bokslut/årsredovisning redan förlegade och det är ju på dessa man normalt har beräknat soliditeten. Bättre då att kolla med fogden eller UC (el liknande).Marypytting skrev:Intressant att det finns så många noviser på att bygga hus här inne, men alla verkar fullständigt klara över vad siffrorna i en årsredovisning säger...personligen är jag helt nollad. Jag kollade upp ett företag (byggare) och tyckte det såg bra ut, men när husleverentören kollade så menade de att bl.a. soliditeten var för låg... är det någon som har bra tips på VAD som egentligen är en acceptabel nivå för de olika nyckeltalen?
I den mån man har tillgång till ganska färska siffror (max ett par månader gamla) så är kassalikviditeten ett bra mått. Det är företagets förmåga att betala sina kortfristiga skulder och beräknas genom att man tar företagets omsättningstillgångar (exkl varulager/pågående arbeten) delat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet ska vara över 100% för då kan företaget betala skulderna på kort sikt så att säga.
Klarare eller mer förvirrat?
Klicka här för att svara