Senaste två veckorna har vi till och från fått felkod när vi larmar på, samt lyser en gul lysdiod på larmet för att indikera att något är fel. Jag har ringt dom två ggr och de säger att det är "lugnt" det är gprs-modulen som inte hittar nät. Larm skickas iväg som de ska ändå och det stämmer för det testade jag för nån dag sen. Problemet som jag ser det är att så länge den indikerar fel så vet jag ju inte om det helt plötsligt är något annat med vitalt som inte fungerar.
Är detta något ni andra som har Aroundio känner igen?
Bör jag begära att de kommer hit och kollar vad som är fel trots att det "kvittar" om gprs fungerar eller inte? Förstod jag dom rätt så används bara gprs:en till att skicka foto och vi har inga sådana deckare så visst egentligen kanske dom har rätt?
 
Ett larm som ger felmedelande som detta skulle jag inte lita på. Det är så att säga fel på larmet då det larmar om fel som inte är fel.

Prototypen
 
Inte direkt seriös larmoperatör som svarar på det viset!!

Självklart ska det fixas (om det ingår i abonnemanget om sådant nu finns).

/Rob
 
Skickade ett litet PM till dig :)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.