Hejsan!

Jag och min sambo har varit och tittat på ett nytt hus. Vi skulle kunna tänka oss att buda på det men skulle då vilja göra lite ädringar i det.
Det jag undrar är om det är svårt att flytta en toalett till en annan del i huset? Det är så att vi skulle vilja ta bort gästtoan och flytta den till tvättstugan. I dagsläget finns ingen toalett i tvättstugan. kan man plombera det gamla avloppet för att sedan lägga trägolv över? samt är det mycket jobb med att få till ett nytt toalettavlopp i tvättstugan?
Kanske är en asdumfråga :blushing: men är det samma avlopp till både toa, dusch och tvättmaskin?

Hoppas ni kan ge lite tips :rolleyes:.

Tackar på förhand,
Sanna
 
Proppa avlopp är inte nåt problem, lite olika beroende på vad Du har för bjälklag och vart avloppsröret tar vägen i andra änden.
Toa, dusch och tvättmaskin är samma avlopp förr eller senare men har olika dimension på rören fram till avloppsstammen, det går alltså inte att ansluta toan till samma rör som tvättmaskinen.
Så vad är huset byggt av? material i bjälklag? källare eller inte? ligger tvättstugan i så fall i källaren?
 
Huset är ett tvåplans kedjehus, gästtoan ligger på övervåningen, samma med tvättstugan (entréplan). Jag vet inte vad huset är byggt av, fasaden är i alla fall både puts och trä, byggt på början av 70-talet.
måste man bila upp golvet i tvättstugan för att kunna dra nytt toaavlopp? är det svårt och kostsamt?
 
Paul-Staffanstorp
Känns som det är enklast för er att ta hem en hantverkare som kan hjälpa till med att kolla på lösningar åt er.
Mycket svårt att svara på så här känns det som.
 
Är det för klen dimension på röret så kan man ju använda en toalett med kvarn som maler skiten och spolar iväg det, men det går år ganska mycket vatten - tror inte att det gör så mycket på en toalett som inte används så ofta dock
 
Förstod inte riktigt, tvåplanshus är för mej ett hus med 2 våningar, om gästtoa och tvättstuga ligger på samma övervåning som samtidigt är entréplan vart det svårt :) Är det enplan med källare kanske?
Bila upp golv för avlopp är inte speciellt svårt men dammigt och slitsamt. Jag tycker det är för dyrt att leja bort eftersom det inte är speciellt svårt, vet därför inte vad det kostar mer än att en rejäl bilmaskin kostar nåra hundra per helg på Cramo.
Nu försökte jag svara så gott det gick på väldigt lite information men egentligen håller jag med Paul, ta med nån dit som kan svara på frågorna på plats.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.