Jag undrar också vad det är för rikstäckande firma som bara kör jour.
Jour är ju under tider utanför normal arbetstid, så med andra ord jobbar de bara kvällar, nätter och helger :thinking:
 
Vi tar 5000 ex moms i startavgift för takarbeten då ingår det 2 man x 1 timme och service.
Sedan 1800 kr/h
Gäller alla tider på dygnet utom kontorstid
Så där kom du billigt undan med 3250 kr

Skall tilläggas att det alltid kommuniceras med kund innan i form av sms eller mail och att vi får ett godkännande från kund
 
  • Gilla
Fairlane
  • Laddar…
S
S sunqan skrev:
Skulle väl ha lagt till "för småjobb", som byta vattenmätarkoppel, installera jfb, byta vattenutkastare mm. Dvs sånt som tar 10-60 minuter på plats.

Aldrig hört talas om den typen av debitering, kanske är ett storstadsfenomen.
 
Pappersfaktura med detaljerad kostnadsuppställning och OCR-nummer.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Peter_Ker
  • Laddar…
Så har de räknat
 
Och det är en lokal el firma i Helsingborg
 
I ibsa44 skrev:
Så har de räknat
Vilken tid på dygnet var de där? Eller var det på helgen?
 
Det var en lördag efter lunch
 
Vad är det för företag som har jour egentigen? Är det inget akut så kommer de väl på första vardag istället.
 
Dan1891 Dan1891 skrev:
Vad är det för företag som har jour egentigen? Är det inget akut så kommer de väl på första vardag istället.
fast det är väl kunden som bestämmer när dom skall komma eller..
 
Dan1891 Dan1891 skrev:
Vad är det för företag som har jour egentigen? Är det inget akut så kommer de väl på första vardag istället.
Och ringer man på en lördag får man nog räkna med att det är jour. är det inte akut väntar man till en vardag och ringer.
 
  • Gilla
Peter_Ker och 1 till
  • Laddar…
hsd
:thinking: 2800 för en timme :sweat:
 
I ibsa44 skrev:
Det var en lördag efter lunch
Då är priset rimligt. Kanske t om lite lågt om det är i en storstad.
 
Man skall nog alltid fråga vad det kostar att få ut någon. Sedan kan man själv bestämma om man är villig att betala eller vänta till första lediga vardag.
 
Mikael_L
1. Priset, med tanke på att det var jour en lördag, är nog egentligen inget att diskutera, det kostar minst detta normalt sett att få ut hantverkare utanför normal arbetstid. Om det är OK att det är så är en helt annan diskussion (i en annan tråd).
2. Att en kund är förvånad och/eller irriterad över priset är alltid ett misslyckande från företagets sida. Man ska har rutiner osv som säkrar att kunden inte ska behöva bli förvånad sen.
3. Om de nu väl var ute på en felsökning så tycker jag nog att de borde försöka ge lite valuta för pengarna, nu är jag inte alls säker på vad som var fel och riktigt hur de löste det, men i vilket fall så anser jag att man nog kan lägga lite tid på att fixa något lite mer permanent istället för bara någon quick fix som bara klarar sig en dag eller två- Men som sagt, jag har ju inte tillräckligt med information för att veta hur det gick till här.
 
  • Gilla
Bästerortarn och 5 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.