Jag har en fläktkåpan med spjäll och är ansluten till centralventilationen. Jag ska byta ut den mot en kolfilterfläkt som ej får ej koppla in till imkanalen.
Den nya fläkten jag tänkt ha har högst upp ett ytterskal/kanal som går att dra ut och ska täcka innerröret som skulle ha kopplats till imkanalen. Högst upp är där hål där luften kan gå ut om man väljer att använda alternativet med återcirkulation istället för inkoppling.
Min tanke är att dölja frånluftsventilen bakom detta ytterskal och att dra ut ytterskalet ända upp till taket, skulle detta godkännas vid en OVK? Fläkten är ju inte inkopplad utan bara dold.
Skulle inte detta godkännas funderar jag på att man kan låta det vara en 5 cm springa mellan taket och ytterskalet.
Vid en OVK kontrollerar besiktningsmannen samtliga lägenheter eller bara stickprov?
(Bredden är 35 cm på "ytterskalet" så det är en rätt stor volym.