Är det en maskin som har något värde och används flitigt så är det självklart bra att du byter olja. Lyssna inte på B&S-slit och släng gänget.

Fortsätt med oljan du använder, är säkert bra nog. Viktiga är bytet.

Oftast är mina oljor svarta ja. Men skulle inte bry mig om den inte var det.
 
  • Gilla
Bästerortarn
  • Laddar…
A Anders_Nilsson skrev:
Det är det ingen som gör. Alla köper basolja frånsett raffinaderi och tillsätter sedan ett additivpaket från en specialist. Varumärken är bara för marknadsföring.
Det finns mängder med olika kvalitet på basoljor... som dessutom ger samma viskositetsspann med olika additiver.
API/ACEA klassningen bör man dock kunna lita på.
 
Om du någon gång lyft på topplocket på en motor till en bil så kan du ju antingen mötas av att både själva topplocket och kolvarna är sotiga. Och det kan ju nästan vem som helst förstå att en sotig motor där själva förbränningen ska ske är inte det optimala. Dåliga oljor, om vi nu ska kalla dom för det "tvättar" inte topp och kolv ordentligt utan sot bildas sot där. Bra oljor däremot ser till att motorn är fri från sot och detta sot hamnar självklart i motoroljan. Det är därför det är viktigt, oavsett om det gäller bil eller gräsklippare att byta motorolja frekvent. Sedan beror det naturligtvis på hur noga man är med prylarna. En bil fungerar säkerligen åtskilliga tusen mil innan motorn totalrasar om man aldrig någonsin byter motorolja. Och så är det ju tydligen, enl vissa inlägg i den här tråden, likadant med gräsklipparmotorer.

Ett tillägg från mig personligen - jag skulle kunna tänka mig att gamla B&S motorer ställer betydligt mindre krav på oljebyte än ex Klippo med Hondamotorer som har överliggande kamaxel typ Klippo Excellent H GCV135, GCV140, GCV160 mm.

Så vill man ha en hyfsad problemfri motorgräsklippare så kan det ju vara idé att göra ett oljebyte var 50:e - 100:e timme alt en gång per säsong.
 
  • Gilla
Blazermannen och 1 till
  • Laddar…
B&s går väll I värsta fall på matolja, har har inte bytt på 5 år då jag la maskinen på fel seda. Den 30 år gamla maskinen går som en klocka.
 
Karl: Hur menar du att en olja skulle kunna tvätta kolv och topp i förbränningsutrymmet?
 
  • Gilla
Smeafan och 3 till
  • Laddar…
D Daniel 109 skrev:
Karl: Hur menar du att en olja skulle kunna tvätta kolv och topp i förbränningsutrymmet?
Det där är ett gammalt uttalande jag hörde första gången i mitten/slutet av 1990-talet. Jag hade en SAAB 900 som jag köpt nästan ny med bara knappa 1000 mil på vägmätare. Och jag hade alltid använt bästa Mobiloljan vid oljebytena. Helt plötsligt när bilen gått kanske 15K mil (troligtvis mer) så kom det ett "oljud" från motorn. Saab-verkstaden kunde aldrig lokalisera felet till en början. Då kommer verkmästaren på att de skulle lyfta på topplocket. Och killarna blir väldigt förvånad att det inte finns några som helst sotavlagringar varken på topplocket eller kolvtopparna eller där det vanligtvis brukas samlas sot- och koksavlagringar. Verkmästaren kommenterade det med att han gratulerade mig till att jag valt en bra och effektiv motorolja som just hållit motorn sotfri från avlagringar och "tvättat motorn ren".
Vad felet till "oljudet" i motorn berodde på har jag faktiskt glömt idag nästan 30 år senare.

Om detta sedan är sant eller bara ett försäljningstrick för att sälja svindyra oljor kan jag inte svara på. Men jag har väl något svagt minne att någon oljetillverkare just påpekat att bra oljor håller motorerna "renare" än vad dåliga oljor gör. Sant eller falskt... jag vet ej. 😏
 
Redigerat:
Ja motoroljor innehåller tvättande additiver!
Sedan ganska många år.
Innehåller även dispergenter som ser till att smutsen sedan inte klumpar ihop sig och täpper till på andra ställen.
De och andra hjälpämnen är vad som ingår i de additivpaket som oljetillverkare tillsätter till basoljan.
Viskositetsbreddare, friktionsmodifierare och antioxidationsmedel är annat som kan ingå.
 
Visst. Det hjälper under ventilkåpor och på andra ställen där oljan cirkulerar. Men knappast i förbränningsutrymmet.
 
  • Gilla
Smeafan och 5 till
  • Laddar…
Håller med... Det finns många sagor när det gäller motorer.

Visst har jag haft motorer med sotavlagringar i förbränningsrum met...
Då slitna fyrtaktsmotorer med troligen sliten oljeskrapring.
Det framgår av namnet vad denna gör.
Alltså en cylindervägg och kolvringar på kolv utan olja, värmenyper inte utan skär.

För tunn olja, d v s utspädd med bränsle under lång och/eller hård drift, skrapas inte ned från cylindervägg lika effektivt som en tjockare. Och då blir det blårök.
Gissa hur jag vet?

Och så var det detta, hur olja kommer upp på cylindervägg för att smörja, vid 4-takts motor.
 
  • Gilla
Dilato
  • Laddar…
E Emil1979 skrev:
Har en Jonsered trädgårdstraktor som jag kört Biltemas 10w30 olja I.
Läst att Motorn som är en Kohler rekommenderar just den viskositeten.
Har bytt oljan varje år men den har aldrig varit riktigt svart när jag tappat ur den. Frågan är om den renar ordentligt? För en olja ska ju bli svart efter ett tag.
Eller om jag ska testa ett annat fabrikat och se om den blir nån skillnad.
Är eran olja svart när ni byter?
Men ett svar på din fråga - jag byter motorolja i min Klippo Excellent H med GCV140 Hondamotor en gång per år. För att motorn ska få fräsch olja så byter jag olja på våren. Klipparen är från 2019 och har bara körts på akylatbensin. Ca så där 75 - 100 timmar per säsong. Oljans färg då? Svart skulle jag vilja påstå. Använder för övrigt Mobil Super 1000 X1 15W 40 som är en mineralbaserad multigradeolja enl dunken.
 
  • Gilla
MultiMan
  • Laddar…
Många olika bud, för mej känns det bäst att byta olja varje år om man vill att maskinen ska fungera bra övertid. Nu har jag köpt en Husqvarna olja och har bytt så det blir spännande att jämföra hur den ser ut i höst👍
 
  • Gilla
MultiMan och 2 till
  • Laddar…
E Emil1979 skrev:
Många olika bud, för mej känns det bäst att byta olja varje år om man vill att maskinen ska fungera bra övertid. Nu har jag köpt en Husqvarna olja och har bytt så det blir spännande att jämföra hur den ser ut i höst👍
Helt rätt, det finns olika filosofier och gör så som du känner är rätt.
 
Känsla är nog inte det vettigaste att gå efter.
Jag rekommenderar oljebyte, men skippa dyra specialoljor. Ta den du har till bilen.
 
  • Gilla
Dilato
  • Laddar…
Som sagt, konsultera manualen för att få rätt specifikation.
 
Nja, den skulle jag inte lägga så mycket vikt vid.

Briggs har ändrat sina rekommendationer till 10-30 förr var det en rak 30olja som rekommenderades. En mycket sämre olja, som visserligen duger, men i allmänhet är klart dyrare.
 
Redigerat:
  • Gilla
Bhp863 och 1 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.