Detta kanske är ett långskott, men man vet ju aldrig - har sökt runt ett par dagar och hört med min lokala handlare om det finns möjlighet att få tag i ett äldre äppelträd nu såhär sent på säsongen (dock mitt i planteringssäsongen). Det rör sig om sorten Rödluvan, 5-6 år eller äldre, vilket inte är hyllvara vad jag förstått.

Är det någon som vet om någon fruktträdsodling i Småland som jag kan kontakta? Jag kan få ett levererat men dock tidigast i början av november vilket är en aning sent, då är jag mer intresserad på att åka och hämta ett själv på plats!
 
Tönnersjö plantskola har egentligen bara partiförsäljning. Dvs de säljer inte till privatpersoner. De är specialiserade på tex alléträd till kommuner. Men det skadar väl inte att ringa och fråga.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.