1 192 läst ·
2 svar
1k läst
2 svar
Ankarmassa till ingjutna stolpjärn
P
Peter_K
Medlem
· Stuvsta, Huddinge
· 2 915 inlägg
Peter_K
Medlem
- Stuvsta, Huddinge
- 2 915 inlägg
Gjöt ett par plintar till staketet igåt men upptäckte nu att de glappar i betongen. Antagligen p.g.a de rört sig när betongen brann samt fel val av stolpjärn, https://www.ahlsell.se/10/infastning/byggbeslag/stolpartiklar/389064/
Tror ni att det går att få ner ankarmassa i hålen, det är ju inte mycket de glappar men tillräckligt för att de ska bli instabilt.
Tror ni att det går att få ner ankarmassa i hålen, det är ju inte mycket de glappar men tillräckligt för att de ska bli instabilt.
Produkter som diskuteras: "Ankarmassa"
Ankarmassa R-KEM-II 300 ml FAST
Tvåkomponents polyesterankarmassa
232 kr inkl moms
Läs mer
Även om du kan fåner lite ankarmassa i hålen tror jag att det kommer börja glappa med tiden. Ankarmassa är rätt trögflytande. Bättre att göra om om stolpen. De där järnen är till för ingjutning men man kan behöva joxa runt lite med för att betongen ska fastna i håligheterna.
Klicka här för att svara