Det råder ingen tvekan om att vi snart kommer införa amorteringskrav i Sverige. Det råder en stor majoritet i riksdagen för amorteringskrav, och partierna verkar även vara överens om att nyproduktion ska undantas från kravet.
Själv sitter jag och väntar på nyproduktion som ska börja säljas om ca 1 år. Tyvärr tror jag att de nya reglerna spelar byggföretagen rakt i händerna. Företagen lär kunna öka priserna på bostäderna, då amorteringsfritt kommer vara en försäljningsfördel för dem, jämfört med andra bostäder.
Det jag nyss läste i Aftonbladet är lite intressant. Det verkar som att amorteringsfriheten ska kunna gälla några år efter att bostaden står färdig.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21367789.ab: " Det kan röra sig om en amorteringsfrihet under de första åren efter att husen byggts. Det är en flexibilitet som man vill ha för att inte hämma att det byggs nya bostäder. Vi ser ett behov av att det byggs mer så att det blir en bättre balans mellan tillgång och efterfrågan på bostadsmarknaden."
Detta gör att jag ser en ny våg av spekulationsköp nu i höst, där spekulanter köper bostäder innan lagen är klubbad, för ett pris som med mycket stor sannolikhet kommer gå upp nästa höst, då deras icke färdiga bostad tillhör ett av mycket få objekt på marknaden som frångår regeln om amorteringsfrihet.
Själv är jag även lite halvintresserad av ett annat projekt som har säljstart senare i höst. Den svarta sidan av mig börjar nu fundera på ett köp, för att senare avgöra om jag verkligen vill bo i bostaden. Helst skulle jag vilja bo i det andra området som jag nämnde tidigare, men jag är rädd för att det blir svindyrt när prissättningen sätts med "fördelen" av amorteringsfrihet.
Vid köp av nyproducerat hus som man inte är säker på att man vill bo i, så ser jag några olika utvägar:
1. Man väljer att bo i huset och bor där ett bra tag, vilket betyder att amorteringsfriheten löper ut, och i princip var verkningslös (gillar själv att amortera så för mig är amorteringsfrihet ingen fördel).
2. Man säljer bostaden strax innan inflyttning. Man får väl betala lagfart och pantbrev, men kan sälja bostaden med en fördel väldigt få andra kan (amorteringsfrihet).
3. Man hyr ut bostaden direkt efter köp och bor kvar i sitt gamla hus, och säljer sedan det nyproducerade huset innan amorteringsfriheten går ut. Här måste dock banken gå med på att man äger två boenden och hyr ut ett av dem.
Tror ni det finns spekulanter enligt dessa metoder, eller är jag den enda som går i dessa tankar?