Skall dra rör för varmt/kallt vatten till köket som jag har flyttat (bygger om huset).
Rören kommer till stor del dras synligt men skall igenom ett golvbjälklag.
Jag ser tre alternativ:
Prisol, PEX eller kromade rör med skruvförband. Drar då ett helt rör utan skarvar genom golvet för det sistnämnda (Prisol kanske för just den biten).
Det är rätt många små krökar med liten radie. De skall helst ligga öppna (synliga). Har valet mellan "fula rör" och en ful trumma i taket.
Jag tänker mig just nu kromade rör (möjligen hårda rör som jag målar) mest med tanke på krökarna. Dvs jag sätter 90 graders klämringskopplingar i krökarna. Kan finnas någon krök jag kan bocka rören. Det är trångt både insida och utsida radien (men ligger öppet/synligt). Även på grund av att rören ligger synligt i taket.
Är detta ett dumt val? Borde jag köra prisol eller PEX. PEX känns som det svåraste med tanke på krökarna men det är väl det man använder för vattendragning numera. Både Prisol och PEX blir väl svårt att få snyggt?