Skulle öppna altandörren och handtaget gick upp helt, men dörren går inte öppna. Och handtaget blir i princip stumt, låset också. Dörren är fast på övre sidan, som att den översta kolven inte gått upp eller så har bromsen på ovansidan dörren hakat fast.
Frågan är ju hur man ska gå tillväga. Kapa bort hela dörrmodulen, eller finns det något annat man kan göra?
 
Bromsen låser inte så mycket den hade du lätt kunna trycka förbi.
Det som troligtvis hänt är att spanjoletten lagt av och då gör man som när man öppnar normalt och sedan får man fysiskt knacka in kolvarna som inte åker in.
Det finns många trådar om detta.
 
Redigerat:
  • Gilla
kalsarikännit
  • Laddar…
Det låter onekligen som att spanjoletten gått sånder. Är det en "vanlig" modell av dörr, kan du - givet att handtaget är i upplåst läge - trycka undan låspinnen/kolven med hjälp ev ett snöre/vajer med en person inne och en ute och dra uppåt. Tänk "hur gör de i filmer med kreditkort".
 
  • Gilla
kalsarikännit
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.