1 108 866 läst ·
15 454 svar
1109k läst
15,5k svar
Allt om bilen
En av orsakerna lär vara att det var så många besiktningsföretag som också var bilverkstäder som alltid hittade fel på bilarna så dom kunde tjäna mera pengar på att laga dom också.
Så istället för att reglera det med lagar så valde man det billigare alternativet att man tog bort besiktningskravet.
Så istället för att reglera det med lagar så valde man det billigare alternativet att man tog bort besiktningskravet.
Menar du att plasten ska hindra den från att rosta eller att du slipper se rosten. Båda möjligheterna finns beroende på hur konstruktion är utförd. Peugeot har en ganska dålig historik när det gäller rost men de kan ju ha bättrat sig?K Kurtivan skrev:
Plast kan ju skydda eller göra rosten värre beroende på hur den är designad, man vet ju aldrig före man tar bort plasten och kollar. Jag undrar hur det ser ut bakom trösklarna på min 850, jag har sprutat linolja där i höstas men inte tagit bort dem då det är så omständigt.
menar att jag inte kommer se den, det är både på gott och ont, naturligtvisT TommyC skrev:
Idag behandlade jag bilen med biltemas lösflytande rostskydd men det är nog inte alls samma som dinitrol ML, inte alls lika lösflytande, jag tror inte det har nära samma penetrationsförmåga. Borde ha köpt dinitrolen istället men ville inte åka till ännu en afffär...
Har aldrig tyckt om franska bilar men har på senare år när jag sett lite nyare franska bilar underifrån blivit väldigt överraskad av hur lite rost dom har och hur mycket massa det finns.T TommyC skrev:
Allvetare
· Västra Götaland
· 11 966 inlägg
Renault hade fått dåliga resultat i ViBilägares rosttester. På något sätt som jag inte minns fick folk hos Renault i Frankrike reda på det dåliga resultatet och skickade då en delegation till Rostskyddsmetoder som gör testerna åt ViBilägare. Dom tog till sig informationen och åkte hem och genomförde föreslagna förbättringar. Därefter hade bl a Clio rostbetyg 5 under många år. Jag tror att dom har tappat det lite under de senaste åren.
Peugeot har alltid legat i bottenträsket v b rostskydd så vitt jag vet. Har inte kollat de senaste åren så rätta mig gärna om jag har fel.
Peugeot har alltid legat i bottenträsket v b rostskydd så vitt jag vet. Har inte kollat de senaste åren så rätta mig gärna om jag har fel.
Ja alltså det ligger nere men ingen aning hur länge eller om det kommer tillbaka. De har haft svårt att hitta nån som tar sig an uppgiften att underhålla databasen. Jag vet inte vad som kommer hända men hoppas de får igång det igen.
Lätt att fokusera på det negativa kring ny teknik. Men av nån anledning verkar många skönmåla människornas förmåga att framföra fordon.S Stubai skrev:Med tanke på hur bedrövligt dåligt allting som har med någon form av dator att göra fungerar känns det som att det kommer att ta 2000 år innan bilarna är självkörande.
Inte ens programvaran i en telefon fungerar en enda dag utan störningar.
Är mjuk- och hårdvarutillverkarna så kassa eller är det en medveten strategi?
Ungefär som bilbranschen i övrigt.
Kika innanför skallen på valfri förare och se hur många "stördningar" du hittar där.
Nu är det säkert över ett år sedan som Elon presenterade statistik där han jämförde antal olyckor per körd kilometer (baserat på insamlad data från faktiskt körda kilometrar). Antal olyckor/km där människa körde var betydligt högre än antal olyckor/km där människor hade kört.
Nu finns det ju säkert massa olika sätt att vrida och vända på det. Jag är fullt medveten om att det finns många trafiksituationer som självkörande fordon inte är riktigt redo att hantera.
Men man ska inte heller tro att genomsnittsmänniskan är så himla duktig bilförare heller.