J jonasorde skrev:
Bygger nytt hus och är orlig över akustiken i huset. Har i kök och vardagsrum öppet ända upp till nock (6,3meter med 42 graders taklutning) och är rädd för en jobbig ljudnivå. Vi har funderingar om att sätta ospåntad träpanel med ett mellanrum på ca 1cm och sedan under detta någon form av mjuk board (tretex eller likande) för att absorbera ljud. vad finns för erfarenheter av detta? är det tretex man skall gå på eller finns det något bättre som även det är prisvärt? eller duger det med gips under panelen? tacksam för tips.
Hej håller på bygga likande med 7m i nockhöjd öppen planlösning. Hur gick det för dig? Vore väldigt trevligt om man kunde få lite inspobilder.
 
P
A Adam2303 skrev:
Hej håller på bygga likande med 7m i nockhöjd öppen planlösning. Hur gick det för dig? Vore väldigt trevligt om man kunde få lite inspobilder.
Hur löste du det till slut?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.