Tänkte kolla om någon har tips på en kapslad "frostskyddstermostat" i form av vanlig rumstermostat men utan vred. Ska vara i en samlingslokal så vill inte att att klåfingriga besökare ska kunna ändra inställningen. Behöver kunna dra en kontaktor med 230V.
 
Panor82
Kan inte mer än instämma, riktigt bra termostat.
 
  • Gilla
stugan_i_skogen
  • Laddar…
Hmm, hur vandalsäker är själva givaren (spiralen/spolen). Det festas i lokalen också...
 
Panor82
Skulle säga att den är ganska robust men det är klart om man våldför sig på den så vet jag inte men då skulle dom ju även kunna spräcka plasten mm också.
Går det så vilt till kanske man ska sätta galler runt den :surprised:
 
Eller sätta den så pass högt att det blir lite besvärligt att nå samt "smyga undan" den lite så att den inte sticker så mycket i ögonen. OCH jag tror inte att det är så lätt att hitta någon som är mer robust.
 
  • Gilla
Panor82
  • Laddar…
Otroligt bra termostat. Har 3 st i drift hemma.
Fick dock en som inte hade kalibrerad skala men fick instruktion från frico om hur jag skulle åtgärda. Den var 10 grader fel så den värmde till +15 istället för +5
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.