hej
nu är det så att vi ska renovera köket och vill inte ha en lysrörs armatur i taket som det är nu. tänkte höra om det är någon som vet om det funkar med spottar när det är så låg takhöjd, tänkte på spridningen av ljuset
 
Spottar kan man köpa med olika spridningsvinkel, själva har vi med 36 graders spridning och 243cm takhöjd, men det finns de som sprider mer.
 
Men det blir väl litet meck att få in downlights? Ni kan väl knappast regla ner taket om det redan är bara 201...
 
Farzan skrev:
Men det blir väl litet meck att få in downlights? Ni kan väl knappast regla ner taket om det redan är bara 201...
vi ska riva taket
så man får se vad som finns under, jag misstänker nämligen att de har sänkt det så mycket när de byggde ut köket för att på den gamla delen var det nog träbalkar i taket och så ville de ha det lika dant i den nya delen så sänkte de till precis under balkarna. men som sagt den som lever får se.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.