Hej.har köpt en husvagn med solpanel,nu är det så att jag har köpt flera 12v tillbehör som jag kopplat till 12v batteriet,jag tycker att det blir så mycket kablar på batteriet.finns det någon annan smidigare lösning.
 
#el
Från batteriet bör du ha en huvudsäkring med huvudbrytare och sedan någon form av kopplingslåda ( gärna med separata säkringar ) innan du kopplar dina förbrukare.
Material finns hos många båtföretag eller hos t.ex. Biltema.
Exempelvis https://www.biltema.se/bat/elutrustning/installationsmaterial/
Tänk också på att även om spänningen i ett 12V-batteri är låg, så är den lagrade energin mycket stor - ungefär samma storlek som en normal åskblixt ! Så var försiktig !
 
Ok.så en sån här skulle funka.hur stor säkring ska jag ha ungefär? Kopplingsplint för elinstallation visas på en mobilskärms webbutikssida.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
M manken67 skrev:
stor säkring ska jag ha ungefär?
Det är ju helt beroende på vilken maximala last du räknar med och hur kraftiga kablar ( arean ) du ansluter. Exempelvis har jag 70A till min båtmotor, men bara 3A till länspumpen. För att slippa ha så kraftiga kablar hela vägen till slutförbrukaren, så är det bra att dela upp olika laster med egna säkringar.
 
Ok.tack för hjälpen
 
  • Gilla
HasseTeknik
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.