Har haft en målare här som har våtrumsspacklat mattkanten. Men ska resultatet se så här dåligt ut? Tanken är att han kommer imorgon för att måla, men visst måste han snygga till det här innan färgen ska på? Även luftbubblor på vissa ställen.
Produkter som diskuteras: "spacklad"
Spackel
Spackel för att fylla hål, sprickor och skador i väggar, trä, metall, betong och plast. Här finns färdigblandat väggspackel inför målning och tvåkomponentspackel med härdare för bil, båt och trä. Till betong och puts finns
Läs mer
Bruna på golvet = vanligt skyddspapper.Farstatjej90 skrev:
Gråa = uppviket på våtrumsmattan
Ljusblåa = Våtrumsspackel
Gula = Våtrumsfärg
Antar att man slipar och tvättar bort spackel som är på våtrumsmattan innan man målar? Man ska ju spackla bort nivåskillnaden mellan vägg och matta men det jag reagerar på är att det ser så slarvigt gjort med spackel långt ned på mattan.
Får höra imorgon vad målaren säger om det hela.
När man gör ett sådant uppvik i en tvättstuga brukar man inte spackla upp kanten alls om man lnte klär väggen med glasfiberväv. Bättre att bara måla mot kanten på mattan eventuellt med aqvatät på kanten . Ditt utförande komm er att spricka utmed mattkanten. Blir ett styvt jobb att få bort överflödigt spackel. Förövrigt ser det ut som om golvläggaren har misslyckats lite också får inte finnas några bubblor o mattan måste sitta fast i överkant.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden



