Hejsan!
Tycker att ASSA 2000 verkar vara ett bra lås, men det är ju dubbelt så dyrt som "vanliga" lås...
Går det att få tag på låsen billigare någonstans? Vad har ni betalat för era?
 
COOP Forum hade en drive med ytterdörr och ASSA 2000 lås för strax under 3000 Kr nu i februari. Kanske det finns kvar och blir billigt om du skall ha dörr också.
 
Hej ,

Om man får det för 1900-2000 kr är det billigt.

Anledningen till de höga priserna är enl min uppfattning, monopol. :( Samt i viss mån råvarupriser som skjutit i höjden de senaste åren.

 
Timmervikarn skrev:
Hej ,

Om man får det för 1900-2000 kr är det billigt.

Anledningen till de höga priserna är enl min uppfattning, monopol. :( Samt i viss mån råvarupriser som skjutit i höjden de senaste åren.
Skälet till de höga priserna måste väl vara att ASSA får byta ut så många felaktiga lås att man inte får ekonomi i detta utan att låta kunden betala 2 lås redan vid första inköpet.... ::)
 
MathiasS skrev:
[quote author=Timmervikarn link=1143038494/0#2 date=1143060775]Hej ,

Om  man får det för 1900-2000 kr är det billigt.

Anledningen till de höga priserna är enl min uppfattning, monopol. :(   Samt i viss mån råvarupriser som skjutit i höjden de senaste åren.
Skälet till de höga priserna måste väl vara att ASSA får byta ut så många felaktiga lås att man inte får ekonomi i detta utan att låta kunden betala 2 lås redan vid första inköpet.... ::)[/quote]


Ja, sanningen är nog inte långt borta.
Inom branschen är dom flesta eniga om att Assa tar ut utvecklingskostnaderna på de första tusen låsen. Sen är det bara vinst, resten.

Det är inte bara låskistor mm som dom har problem med. Leveransbeskedet på låssystemet jag beställde sist, var onsdag vecka 35.

 
W
Köpte en gäng Assa 2000 EVO lås på Beslagsspecialisten i Göteborg för 2 veckor sedan, kostade 1895 i mässing. Vet inte om det var billigt eller inte men jag behövde låsen just då.
 
OK, priser på runt 1900-2000 är altså vettiga.
Läste i en annan tråd att det har varit problem med kärvande lås, men som jag tolkade det hela så skulle det vara åtgärdat. Är det fortsatta problem? Om inte, är det efter något visst tillverkningsdatum som problemen har blivit åtgärdade?

 
Skall vara åtgärdade. Men det har vi hört i ett år nu. :(
 
Kan inte annat än att hålla med!! Är i branchen och blir ofta irriterad över de höga priserna. Hutlösa inköpspriser vilket påverkar slutpris till besviken kund..trist!
 
Peter Låssmed skrev:
Kan inte annat än att hålla med!! Är i branchen och blir ofta irriterad över de höga priserna. Hutlösa inköpspriser vilket påverkar slutpris till besviken kund..trist!
Varför inte komma med tips om andra låstillverkare, eller är ASSA alenarådande?
 
Kan man hitta ett Assa 2000, dvs det utan hakregel så är det bra. Andra som säljer lås o låskistor är DeJong
 
saturnus2 skrev:
[quote author=Peter Låssmed link=1143038494/0#9 date=1143141765]Kan inte annat än att hålla med!! Är i branchen och blir ofta irriterad över de höga priserna. Hutlösa inköpspriser vilket påverkar slutpris till besviken kund..trist!
Varför inte komma med tips om andra låstillverkare, eller är ASSA alenarådande?
[/quote]


Ja, i princip.
 
Dessutom är hela Evo-serien hos ASSA ren skit! De har fått ta emot massor av reklamationer. Mitt råd är, köp hos Coop Forum och låt nån snickare montera in! Eller en låssmed som vill tjäna en extra hundring på kvällstid! ;)
 
matshermansson skrev:
Varför inte komma med tips om andra låstillverkare, eller är ASSA alenarådande?

Ja, i princip.[/QUOTE]

Dorma har lanserat en stor del av assas alla låshus och behör. Dem e prisvärda kan dock ej svara för hur kvalitén är.
 
har EVO 2000, funkar kanon.
mvh
snickar estwing
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.