Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Fastighetsbyrån yrkar för bindande bud

Elina Blom Westergren
Publicerad 6 feb 202572 kommentarer
Mäklarfirma vill att modellen med oreglerad budgivning ses över.

Sverige bör införa en modell med bindande bud vid budgivningar. Detta menar Fastighetsbyrån som i en debattartikel pekar på den norska modellen som en bra förebild, där en budgivare kan lägga bindande bud med tidsfrist, och en säljare kan lägga ett utgångsbud med tidsfrist. Accepteras buden inom tidsfristen blir de bindande.

Fastighetsbyrån pekar på flera saker som de anser problematiska med den rådande svenska modellen. Exempelvis att det saknas lagstöd för att kräva BankID vid budgivning, och att det är dålig transparens i budgivningsprocessen.

- Sverige sticker ut i Norden genom att ha oreglerade budgivningar. Det leder till en rad problem och skapar onödig osäkerhet för såväl budgivare, säljare och mäklare - bland annat rädsla för fejkade bud, oro för att bud ska dras tillbaka, irritation kring dolda bud och hetsiga budgivningar som kan leda till överpris, skriver man i debattartikeln på Dagens Industri.

Fastighetsmäklarinspektionen har tidigare påpekat samma sak. Men det finns också de som tror att det kan skada konkurrensen på marknaden.

En av de främsta invändningarna är att bindande bud kan leda till att spekulanter blir mer försiktiga med att lägga bud, särskilt om de är intresserade av flera objekt samtidigt. Detta kan i sin tur minska konkurrensen på marknaden och göra det svårare för säljare att få ut maximalt pris för sina bostäder.

Vidare pekar kritiker på att bindande bud kan innebära en risk för köpare som, på grund av den rådande bostadsmarknaden kan behöva delta i flera budgivningar samtidigt. Om buden är bindande kan dessa köpare hamna i en situation där de är juridiskt bundna till flera köp, vilket kan leda till ekonomiska och praktiska problem.

Läs också

  • Listiga taktiker för att vinna budgivning på hus
  • Trendbrott på bostadsmarknaden
Svara
Gilla

Kommentarer

72
C
Ah, jag förstår. Tror det skulle vara knepigt om Hemnet skulle tvinga säljaren att sälja till annonserat pris. Det de kan göra är att kräva att annonserat pris
· 19 feb
T
Du har nog rätt i att det skulle vara omöjligt att formulera kraven i förhand. Även i min tankevurpa var ju det mesta upp för förhandling så att då definiera v
· 19 feb
C
Du menar att säljaren skall diktera alla villkor inklusive tillträdesdatum och hur köparens undersökning av objektet skall gå till? Dessutom har du den klassis
· 18 feb
Visa alla kommentarer

Senaste från startsidan

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Källare

    Quiz: Kan du lägga grund?

  • Man som skyfflar snö med en snöskyffel

    Tävling: Vinn en Ryobi snöskyffel + tillbehör!

  • Baseco Nalo 15 kvm friggebod och en Ecoflow Delta 2

    Projekt: Solceller och powerstation i friggeboden

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

Populära forumämnen

  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Fått sen faktura ställd till dödsbo från skatteverket

    Juridik
  • Byta huvudsäkring till 25 alt 35 amp ... går det utan leverantör vet?

    El

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,54

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.