Dyr nota för husägare som byggt utan bygglov
Byggde utan bygglov, blev upptäckt när huset skulle säljas.
En husägare i Sjöbo får 180 000 kronor i straffavgift efter att ha byggt flera byggnader utan bygglov. Det var när husägaren skulle sälja huset som situationen uppdagades. Mäklaren tog kontakt med kommunen för att se över så att allt stod rätt till på bygglovsfronten, varpå byggnadsnämnden upptäckte att huset byggts till, samt att det tillkommit två hus till på tomten.
Byggnadsnämnden har utfärdat bygglov till köparen i efterhand. Men säljaren får ändå straffavgift eftersom byggnationerna inte gått rätt till.
Summan på 180 000 kronor bygger på tillbyggnaden på 37 kvadratmeter, ett skärmtak, en komplementbostad på 18 kvadratmeter, ytterligare en byggnad på 70 kvadratmeter samt två plank vid tomtgräns.
Kommentarer
12