Avgift för trygghet kan införas
Ny lag föreslås om rätt att ta ut avgift för områdessamverkan, men småhus undantas.
Bilden är endast ett illustrationsexempel och har inte med nyheten att göra. Foto: Medlem DerPontus
Regeringen föreslår en ny lag som avser rätten att ta ut avgift vid områdessamverkan. Lagen ska ge lokala aktörer möjlighet att ta ut avgifter från fastighetsägare för insatser som stärker trygghet och trivsel i bostadsområden, exempelvis genom bättre belysning, bevakning eller gemensamma aktiviteter. Syftet är att fler ska dela på ansvaret för att förbättra närmiljön.
- Den här föreslagna lagen ger en stabil grund för ett delat ansvar och möjliggör att samverkan kan bedrivas långsiktigt och med fokus på att stärka utvecklingen i samhället, säger Patrik Karlson, bostadspolitisk talesperson för Liberalerna.
För att avgiften ska kunna tas ut krävs kommunalt godkännande och att en majoritet av de berörda fastighetsägarna står bakom.
En viktig avgränsning i förslaget är att en- och tvåbostadshus inte ska omfattas av avgiftsskyldigheten.
- Enligt regeringens förslag ska fastigheter bebyggda med endast en- eller tvåbostadshus eller komplementbyggnader till sådana hus inte omfattas av skyldighet att betala avgift, skriver regeringen i sitt pressmeddelande.
Kommentarer
116