Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Arkitektur
El & Teknik
Färg, måla & tapetsera
Gör det själv
Material & Byggnadsdelar
Miljö & Hälsa
Prepping & krisberedskap
Övrigt
Visa alla (19)
Visa färre
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Tester
Produkt­recensioner

Högtryckstvätt Ryobi RPW 120B långtidstest

Medlemmen tveksamt
Publicerad 16 jun 2021
Efter Byggahus stora test av högtryckstvättar gick Ryobi RPW 120B vidare till medlemmen tveksamt för långtidstest under ett år. Här berättar han hur maskinen har presterat på sikt och ger sitt betyg.
Högtryckstvätt Ryobi RPW 120B långtidstest

Foto: Medlemmen tveksamt

Jag har testat Ryobi RPW 120B i närmare ett års tid och kan känna igen mig ganska väl i det test som utfördes av redaktionen.

Innehåll

  • 1. Så har jag använt högtryckstvätten
  • 2. Omdöme
  • 3. Betyg och är den prisvärd?
  • 4. Läs mer

Så har jag använt högtryckstvätten

Jag har använt högtryckstvätten till att tvätta bil/hjul, garagedörr, stenläggning och diverse utomhusredskap/-prylar.

De tillfällen som tagit längst tid i anspråk är när man tvättat av bilen och stenläggeningen, i övrigt har den sällan använts längre stunder åt gången. Total uppskattad användning under året ca 10 tillfällen om vardera 5-10 min och ca 10 tillfällen om 20-40 min.

Omdöme

Ryobin är en trevlig bekantskap om än, precis som redaktionen kom fram till, lite plastig till utförandet. Delarna snäpper lätt på plats när man monterar ihop den, men jag kan inte säga att de sitter helt så som önskat. Någon del lossnar/glider ur sitt läge ibland så man får sätta tillbaka den och de få gångerna man behöver lyfta den känns det lite nojigt att något ska lossna precis då så maskinen går i backen. Handtaget har glidit ur sitt läge några gånger, men den del som har lossnat oftast är den del som kallas ”Hållare för reglagehandtag”, den plastdetalj som ska hålla fast pistolen vid maskinen när man ställer ifrån sig den. Hade föredragit lite ordentligare infästning på bekostnad av lättheten att montera med snäppfästen av plast.

Högtryckstvätt Ryobi 120B
Foto: Medlemmen tveksamt

Om än lite plastig till utförandet och att jag fått trycka tillbaka detaljer några gånger jag inte haft några problem med att saker gått sönder. Allting är helt och funktionsdugligt efter ett års användande.

Grovrengöringen av utomhusredskapen som jordspaden, gräsklipparen och vattentunnan gick galant och efter förväntan. Å andra sidan är kravet där heller inte så högt ställda, det är just en grovrengöring.

Även att spola bort den mesta smutsen på bilen går bra, jag fick dock spendera lite mer tid för att bli nöjd på de lite hårdare smutsade ytorna. Till saken hör då att jag inte är pedantiskt lagd vad gäller rengöringen av bilen.

Samma sak gäller stenläggningen. Att fräscha upp den och återfå lite av dess originalfärg och bli av med den smutsgrå hinnan som lagt sig som en filt över alltihopa gick bra, men med lite hårdare sittande smuts fick jag komma väldigt nära och hitta rätt vinkel att angripa från för att få ett okej resultat. Bättre än ”okej” blev det dock inte.

Svårast var den årliga rengöringen av hjulen på bilen där smutsen som bekant kan sitta ganska ordentligt. För den här uppgiften hade jag önskat mig lite mer kraft från maskinen för att bli helt nöjd när jag börjar grotta ner mig i smutsen på hjulens insida.

Högtryckstvätt Ryobi 120B
Anslutning av vatten in och ut sitter på samma sida av maskinen. Foto: Medlemmen tveksamt

Vad gäller utformning av högtryckstvätten ter det sig för mig konstigt att så många tillverkare väljer att placera anslutningen av vatten in och vatten ut på samma sida av maskinkroppen. För mig är det mer naturligt att inloppet sitter på baksidan och utloppet på framsidan. Dels skulle jag slippa dra en av slangarna ett halvt varv runt apparaten, dels känns det naturligare efter hur apparaten positioneras vid användning.

I övrigt hade jag önskat mig ett lite längre pistolmunstycke, precis som originaltestet kom fram till, den är i kortaste laget för mina dryga 180 cm. Lite längre hade inte skadat för bättre ergonomi.

Betyg och är den prisvärd?

Vad gäller ekonomi tycker jag nog att den kan vara ett prisvärt alternativ för den som inte har de högsta kraven. Personligen kommer jag nog att lägga mig något snäpp upp vad gäller pris/kvalitetskänsla nästa gång jag investerar i en tvätt för att komma bort lite från plastkänslan och få en maskin med lite högre tryck för de tuffare jobben.

Som slutbetyg blir det en sjua. Ett okej alternativ till alla uppdrag, inte bäst på något men heller ingen bottennotering någonstans.

Läs mer

Ryobi RPW 12 B test högtryckstvätt
TEST: Högtryckstvätt - vilka är bäst?

Läs också

  • TEST: Högtryckstvätt - vilka är bäst?
  • Högtryckstvätt Ryobi RPW 150 XRB långtidstest
Svara
Gilla
Skriv en kommentar
Läs artiklar taggade med
Produkt­recensioner

Relaterade forumämnen

  • Högtryckstvätt Ryobi RPW 120B långtidstest

    Artikelkommentarer
  • Högtryckstvätt Ryobi RPW 150 XRB långtidstest

    Artikelkommentarer
  • Högtryckstvätt Nilfisk C135.1 långtidstest

    Artikelkommentarer
  • Högtryckstvätt Husqvarna PW 235 långtidstest

    Artikelkommentarer
  • Högtryckstvätt Biltema HPC 110B långtidstest

    Artikelkommentarer

Senaste från startsidan

  • Molitors malmgård under broarna på Södermalm – Fredagshuset

    Molitors malmgård under Årstabroarna

  • Bygge

    Quiz: Svåra byggord – hur många klarar du?

  • Vedklyvpaket

    Tävling: Vinn ett premium vedklyvpaket Kindling Cracker!

  • Företag vill inte åtgärda felbyggd altan

    Företag vill inte åtgärda felbyggd altan

  • Krypgrund säkrad

    Projekt Fort Knox: Säkring av krypgrund mot möss och råttor

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,39

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.