Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumShopBilder
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumShopBilder
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
...
Byggahus.se
Trädgård & Utemiljö
Trädgårds­maskiner
Högtryckstvätt

Kärcher K5 Full Control Flex - test högtryckstvätt

Per Eskilsson
Uppdaterad 7 sep 2026
Högtryckstvätten Kärcher K5 Full Control Flex är en kraftfull högtryckstvätt med bra tryckreglering på handtaget och snygg design.
Vi testade Kärchers K5 Full Control Flex.

Vi testade Kärchers K5 Full Control Flex. Foto: Ludvig Eskilsson

Tyska tillverkaren Kärcher har 5 olika storleksmodeller på sina högtryckstvättarr; K2, K3, K4, K5 och K7. Dessa modeller finns i sin tur i olika utföranden, något som förvirrar och försvårar en del när man ska göra en prisjämförelse. De enklare utförandena heter Full Control eller Compact (Full Control för K2 och K3 samt Compact för K4, K5 och K7). Sedan finns det dyrare varianter som Premium, vilket betyder att den har en slangvinda på baksidan. Kärcher har också en liten batteridriven högtryckstvätt som heter K2 Set 36 V.

Innehåll

  • 1. Omdöme
  • 2. För- och nackdelar
  • 3. Fakta
  • 4. Betyg
  • 5. Långtidstest

Pris:  ca 4 500 kr

Naturligtvis så går det att köpa Kärcher på de tyska byggvaruhusen Bauhaus och Hornbach men de behöver absolut inte vara billigast att köpa den där.

Kärcher är en välkänd tysk tillverkare av gula/svarta högtryckstvättar som finns i storlekarna K2, K3, K4, K5 och K7, där var och en av storleksmodellerna finns i olika utföranden med varierande mängd tillbehör.

Vi testade modellen K5 Full Control Flex som enligt tillverkaren är idealisk för regelbunden användning på måttliga smutsmängder. Den har en ytkapacitet på 40 m²/h. Vid jämförelse med modellen K7 är det här en lättare och plastigare maskin.

Kärcher kallar sin pistol spolhandtag och på K5 har den en inbyggd LED-display. Tryckinställningen reglerar man på spolröret och valt tryck visas på displayen. Du kan växla läge mellan högtryck och rengöringsmedel utan att byta spolrör. Spolhandtaget kan du lägga ifrån dig i en hållare på maskinen, när du vill ta en paus i arbetet. 

På maskinen sitter ett reglerbart och helt infällbart teleskophandtag. Den har också ett handtag som sticker ut i nederkant, som både bidrar till stabilitet och som kan användas för att lyfta maskinen. 

Omdöme

Vid testet anslöt vi maskinen till en vattenutkastare. Det ska även gå bra att hämta vattnet från en tunna med regnvatten om man så önskar, detta har vi dock inte testat.

Vid uppackning finns en rad detaljer du får skriva ihop innan du kommer igång, men när du väl har gjort det är detta i det stora hela är detta en bra produkt med viss kvalitetskänsla, även om allt är i plast. 

Smutsen försvinner effektivt när vi testar, både från trall, betongplattor och algbelagd terrass. 

Pistolen är något kort för att vara ergonomisk. Man får böja sig ibland för att komma närmare objektet när smutsen är riktigt ingrodd.

Ingen display på handtaget som på K7, men i övrigt är det samma korta pistol i övrigt. HQ är bättre pga längre pistol.

Den levereras med två munstycken, till skillnad mot storebror K7 som bara har en. 

För- och nackdelar

+ Kraftfull
+ Bra med tryckreglering på handtaget
+ Snygg design

- Plastig
- Har ingen slangvinda
- Välter då och då

Fakta

ProduktinformationKärcher K5 Full Control Flex
Pris 3 890 kr
Effekt2000 W 
TillbehörJetmunstycke, Roterande munstycke
Kabellängd 
Vattenmängd500 l/h (8,3/7,5 liter/minut reellt)
Tryck145 bar
Arbetstryck125 bar
SlangvindaNej
Slanglängd8 m
Vikt14 kg
Ljudnivå92 dB
Tillverkad iItalien
Garanti2 år

Betyg

Kraftfullhet/resultat8
Utformning8
Ergonomi7
Prisvärd8
Totalt7.8 av 10

Långtidstest

Efter Byggahus stora test av högtryckstvättar gick Kärcher K5 Full Control vidare till medlemmen SueCia för långtidstest under ett år. Här berättar han hur maskinen har presterat på sikt och ger sitt betyg.

Test Kärcher K5
Foto: Medlemmen SueCia

Jag har använt maskinen till att tvätta bilar, rengjort stenläggning och tvättat altan. Till dessa uppgifter har den fungerat mycket bra. 

Jag uppskattar att jag har använt maskinen cirka 30 timmar total drifttid, den har fungerat felfritt sånär som på när jag satte igång den första gången och sen igen första gången för säsongen. Jag fick krångla en hel del innan den började fungera, var nära på att packa ner den igen efter cirka 30 minuters försök men då kom den igång. Varför den krånglade vet jag inte men samma problem uppstod igen i år. 

Den bygger upp tryck och lägger sedan av igen och håller på så väldigt länge innan man kan börja tvätta. 

Kraftfullhet 5/5

Det har inte varit någon som helst avsaknad av kraft till allt jag utsatt den för, den avlägsnar även hårt sittande mossa från stenläggningen utan minsta ansträngning, jag har ingenting mer konstruktivt att säga på denna punkt då den har avklarat alla uppgifter utan minsta problem. 

Utformning 3/5

Utformningen ger ett första intryck som säger att det här är kvalité, plasten till trots. Jag jämför med min tidigare K3:a och den här känns betydligt mer gedigen. Förvaring av extra lans och lättheten att ställa ifrån sig lansen är stora plus. Den kunde gärna ha fått varit tyngre eller haft en lite större bas då den precis som redaktionen upplevde, tippar alldeles för enkelt. Har vält den fler gånger än jag vågar erkänna. 

Ergonomi 3/5

Här kommer det som jag tycker är mer negativt med den. Avsaknaden av slangvinda är en stor nackdel och är definitivt något jag skulle ha som grundförutsättning inför ett framtida köpa av ny högtryckstvätt när det behövs. Lansen är för kort vid rengörning av stenlagd altan, det blev en lång stund med halvkrökt rygg för att kunna tvätta ordentligt. Handtagets avtryckare däremot är helt fenomenal, framförallt för en som mig som har problem med värk i fingrarna. Använde maskinen i över en timme nästan oavbruten drifttid och hade inga problem alls med värk i händerna vilket förvånade mig lite då jag får problem med framförallt tummarna av i stort sett alla tvättar jag använt hittills. 

Prisvärdhet 5/5

Verkar som man får ge cirka 3500 kronor för den här maskinen idag och det tycker jag att den är värd. Jag kan inte se att en mer kraftfull maskin skulle ge mig någonting till det jag använder den till så den är perfekt avvägd för mina behov. 

Ingenting har gått sönder på maskinen trots alla gånger jag tippat omkull den så det får väl anses som godkänt ändå. 

Jag skulle ha gett den en solklar 10:a på funktionalitet men jag får lov att dra av en poäng då jag haft problem att komma igång med den efter långvarigt uppehåll.

Läs hela testet

Läs också

  • Kärcher K7 - test högtryckstvätt
  • Bästa högtryckstvätten 2026 – stort test av 8 modeller
Svara
Gilla
Skriv en kommentar
Läs artiklar taggade med
Högtryckstvätt
Produkt­recensioner

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,60

    procent. Så hög ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Populära forumämnen

  • Grannes dagvatten rinner mot min husgrund.

    Vatten & Avlopp
  • Min entreprenör har uppnått det ingen människa klarat förut dvs

    Grund & Markarbeten
  • Lögn: Stängda kärnkraftverk hade ingen effekt på Sveriges elpriser.

    Elavtal, elpriser & elförbrukning
  • Nekad garanti tvättmaskin EPOQ Elgiganten

    Vitvaror
  • Rimlig ersättningsnivå? Rörmokaren tappade värmepumpen

    Juridik

Senaste från startsidan

  • Färgade kök

    11 färgstarka kök - välj rätt färg med enkel färgpsykologi

  • Två plåtslagare som kliper plåt på ett tak

    Quiz: Vad pratar plåtslagaren om?

  • vindstege

    Tävling: Vinn en Telesteps-vindsstege

  • Parkslide i Huddinge

    Borås testar omstridd metod mot parkslide

  • Checklista: 23 saker du ska göra vid översvämning

    Checklista: 23 saker du ska göra vid översvämning

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.