Propeller på styltor i Sälen - bara dumt och dyrt? - Grand Designs
Danielle och David bygger fjällstuga i Sälen. Foto: TV4
Modiga Danielle och David tänker bygga ett arkitektritat hus som Mark Isitt till en början är mycket skeptisk mot. På tunna tunna stålpålar i en brant sluttning ska de bygga ett hus som en propeller där smältvattnet rinner in mot mitten - för bara fem miljoner kronor. Och de ska projektleda det själva på distans från Stockholm, trots att ingen av dem har byggt hus förut. Är det bara dumt och dyrt undrar programledaren, eller blir det helt fantastiskt? Spänn fast säkerhetsbältena för det spännande sjunde avsnittet av Grand Designs!
Om Danielle och David
Sälj- och kundansvariga Danielle Hofmann och David Saadat, Customer Success Manager åker ofta till fjällen, där de brukar hyra boende eller bo hos kompisar. De fick en idé om att bygga något i Sälen, så att det blir mer som att åka hem än att åka iväg. Först övervägde de att bygga ett typhus på plan mark, men kom sedan fram till att de vill bygga ett unikt hus som är annorlunda än de vanliga fjällstugorna. Ingen av dem har byggt ett hus förut, men de tycker det är kul att ha olika projekt.
Fakta om huset
Plats: Sälen
Byggherrar: Danielle Hofmann och David Saadat
Arkitekt: Buster Delin
Byggstart: Maj 2023
Klart: Augusti 2025
Storlek: 150 kvm
Budget: 5 miljoner kronor
Grundläggning: Pålar/stålstag förankrade i stora betongfundament
Stomme: Trä
Tak: Tjärpapp
Fasad: Bränd furupanel
Byggplanerna och modell av huset
Huset de ska bygga som är ritat av arkitekt Buster Delin ser ut ungefär som en propeller som svävar då den vilar på höga, tunna stålstag. Tomten som sluttar nästan 7 meter kan därmed stå orörd och slippa markarbeten.
Läs mer: Fler hus av Buster Delin
Av de tre propellerbladen står bara ett på plan mark, övriga kragar ut över branten. Mellan varje utskjutande del finns terrasser. Varje del har en specifik funktion. Hall, kök och matsal i den ena, sovrum och bad i den andra och bastu och vardagsrum i den tredje delen - som har en helglasad gavel på 4x5 meter.
Eftersom man inte vill ha synlig takavvattning ska man leda ner vattnet genom mitten av propellern. Taket kläs i tjärpapp och fasaden i bränd furupanel.
Vi träffar dem första gången i augusti 2022 då de berättar att de aldrig har byggt ett hus förut. Nu ska de projektleda det här bygget själva, men de inser att de behöver hjälp. De har ingen aning om hur de ska göra. De har satt en budget på 5 miljoner kronor.
Mark Isitt uttrycker en viss skepticism. På tomten som sluttar 7 meter ska de sätta ett hus på tunna spindelben som ska bära upp både ett hus och tonvis med snö på taket vintertid, och på våren ska den smälta snön inte rinna bort från taket utan in mot mitten. Fel, fel, fel på varenda punkt utom på det visuella - där det är rätt rätt rätt, det kan bli fantastiskt. Men för 5 miljoner kronor? Han säger nej.
Husbygget börjar
I maj 2023 börjar bygget. Markentreprenören Adam Renheim menar att det vore lättare att göra en platta på mark. Nu är utmaningen att inte ha byggt så här förut, någonsin. Och det ska se ut som att huset bara har flugit dit och står på ben. David och Danielle är måna om att marken står orörd, vilket blir en utmaning.
Men markentreprenörerna gräver sedan ur nästan hela tomten utan att fråga, skickar bara en bild till David och Danielle som visar att nu är det gjort.
Markarbetena blir en dyr överraskning
David och Danielle gör ett besök hos konstruktörerna bakom, Markus Rockström och Johan Blomkvist. De har räknat på allt så att huset inte ska flyga iväg i en storm eller rasa ner för slänten. Man behöver ha fundament som står emot dragkraften som uppstår när vinden ligger på huskroppen. Det kräver en hel del grävning på tomten som de inte hade räknat med. För att skapa illusionen av ett hus som svävar på stålben, behöver det som göms i marken vara allt annat än en enkel konstruktion.
Och deras projektledarroll blir mycket större än de hade tänkt från början.
Grundentreprenörerna har aldrig byggt något mer komplicerat än det här tidigare, det skulle möjligtvis vara när de byggde skidliftar. De svetsar fast stålrör i betongplintarna de har byggt under mark. De längsta rören är 4,5 meter höga och inte särskilt grova. Byggaren Emil Bengtsson tycker att det blir som att huset står på tändstickor.
Mark Isitt gör ett besök hos Buster Delin och frågar, är detta verkligen rätt hus på rätt plats?
– Här är man i något som påminner om en trädkoja, tar sig upp från marken och snön. Höjdskillnaden tas upp genom att ställa det på stolpar, förklarar Buster.
Det här huset ger beställaren så mycket mer än en prefabricerad låda. De kommer inte att tröttna på det, varje del har sitt temperament. Man dras mot utblickarna, menar Mark Isitt.
Nytt slukhål för byggbudgeten
I juli 2023 anländer huset i 80 olika byggelement. Allt ska gå att bygga ihop på bara några dagar om allt går som planerat. Man börjar med golvelementen som är självbärande och kommer isolerade och klara.
Men när de kommer till de sista golvelementen som ska ligga längst in, då orkar inte den inhyrda kranen. De behöver en ny större kran, mitt i semestertider. Bygget står still och maskiner, ställningar och inhyrt folk tickar pengar. Dessutom börjar det hällregna och fortsätter i flera dagar. De halkar efter.
Byggdelarna har levererats huller om buller och det är jättesvårt att hitta rätt byggelement. Dessutom saknas det delar.
Regnet har satt sina spår i huset. Det är fuktigt. Där inne har de satt upp fläktar för att få det torrt. Dessutom fortsätter det att läcka in vatten.
I mitten sätter de ett rör 20 cm i diameter som ska leda ner vattnet under huset och bort i ett avloppssystem. De kommer att ha elslingor i det som smälter is.
Men inne i huset har de behövt slita upp golven och riva ut all isolering för att torka ut.
– Stackars människor, som en gravplats för isolering, säger Mark Isitt.
Nu har de överskridit budget rejält och tänker att de behöver bygga själva i fortsättningen för att spara pengar.
Är naiviteten deras vän eller fiende?
De har varit naiva: Projektlett från Stockholm, naturtomten är massakrerad, de har beställt för klena maskiner vilket gör att byggjobbare står handlingsförlamade och tickar pengar, sedan var de helt oförberedda på att det kunde ösregna dag efter dag, varefter de måste slita ut all isolering. De ser inte sina egna begränsningar, vilket på ett sätt gör naiviteten till deras bästa vän, men också värsta fiende.
Klara i augusti 2025
I augusti 2025 besöker Mark Isitt dem då de har bott i huset i fyra dagar. De möter upp med lille Zack i famnen, fyra månader gammal.
En gavel är helt i glas, 5 meter hög och 4 meter bred suger in ljus i huset. Samtidigt har du milsvid utsikt mot fjället.
Innerväggarna är lerputsade. I hallen ligger hyvlad kalksten.
I resten av huset har man bränt och rostat furugolv som leder blickarna ut mot fönstret och landskapet utanför.
Fönstren är perfekt placerade för att ta in ljus under tiden man är där. På kvällen har de sol i köket, när solen har gått ner går man in i den mörkaste delen.

I sovrumsdelen har de tak obehandlad gran och dörrar i massiv ek.

Husbygget har tagit tre år. Det har varit problem, på problem, på problem och många gånger har de frågat sig när det ska ta slut. Men de är båda drivna av slutmålet och har haft sin tydliga målbild. Och samtidigt har det varit väldigt kul, de har utvecklats som person.
Under resans gång har de skaffat tre barn. De överskred budget med två miljoner kronor.
– Huset kommer att tacka dem alla dar i veckan för det där modet, säger Mark.
– För det är inget snack. Det har varit en rejäl uppförsbacke, men nu står de uppe på toppen och har allt det där roliga framför sig.
Kommentarer
97