Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Material & Byggnadsdelar
Byggvaror

Listjiggen, Firemill och böcker för husägaren i Byggahus.se Shop

Ludvig Eskilsson
Uppdaterad 23 nov 202010 kommentarer
Listjiggen, Firemill och böcker för husägaren

Nu har vi nöjet att presentera flera nya produkter i Byggahus.se Shop, bland annat en smart brandsläckare, några av våra favoritböcker och en uppfinning från en av våra forummedlemmar.

Innehåll

  • 1. Listjiggen
  • 2. Firemill kolsyresläckare
  • 3. Böcker om hus

För några veckor sedan startade vi Byggahus.se Shop där du hittar arbetskläder med verktyg, smarta prylar för husägaren och våra favoritböcker om hus.

Vårt mål med shoppen är att ta in produkter som vi själva tycker om och använder, och som vi tror att andra husägare kan ha nytta av. Nu har vi fått in flera roliga och användbara prylar samt ytterligare fler av våra favoritböcker om hus.

Listjiggen

Listjiggen när den används
Gera taklister enkelt med Listjiggen.
Listjiggen 249 kr

Vi inleder med att presentera Listjiggen. Med Listjiggen gerar/sågar du taklister rättvända, på samma håll som de sitter i taket. Den ger ökad stabilitet vid sågning, gör att du enkelt gerar en taklist i 45 grader och hjälper dig med logiken.

Uppfinnaren bakom Listjiggen är Tage Norén från Nordmaling som också är en av medlemmarna här på Byggahus.se. Tage har bland annat jobbat som provtekniker, verktygsmakare och med prototypframtagning fram tills han gick i pension 2018. I videon nedan visar Tage hur Listjiggen fungerar.

Idén till Listjiggen fick Tage när han själv satte upp taklister och tyckte att det var onödigt krångligt. I och med att Tage jobbat med prototypframtagning var det inga svårigheter för honom att få fram en fungerade prototyp med 3D-printer. Därefter skapade han en form och göt sin första uppsättning Listjiggar.

Nu finns Listjiggen att köpa här i Byggahus.se Shop. Om ni andra läsare har en produkt eller prototyp ni vill sälja i Byggahus.se Shop, får ni gärna kontakta oss här.

Firemill kolsyresläckare

Firemill kolsyresläckare
Med Firemill kan du släcka mindre bränder utan att skada elektronik, mat eller inredning.
Firemill brandsläckare i aluminium 1 149 kr

Vi har även fått in den nya och uppgraderade versionen av Firemill i aluminium, som är snäppet lyxigare i känslan än den gamla i plast. Firemill är en liten brandsläckare som drivs av en kolsyrepatron och därmed inte skadar inredning eller elektronik vid användning. Tanken med Firemill är att den ska vara en liten, smidig brandsläckare som man har nära till hands, till exempel på köksbänken. Nedan listar vi några för- och nackdelar med Firemill jämfört med en traditionell pulver- eller skumsläckare:

Fördelar:

+ Återanvändningsbar, går att öva med och visa barnen hur man släcker mindre bränder

+ Sänker tröskeln för när man är redo att använda brandsläckare eftersom den inte skadar elektronik eller inredning

+ Liten och får plats på köksbänken

Nackdelar:

- Ersätter inte en vanlig brandsläckare eftersom den inte har kapacitet att släcka större bränder

Firemill är ännu en svensk uppfinning framtagen av bröderna Andreas och Martin Westberg. Andreas är en tidigare flygplatsbrandman som fick idén till Firemill när han stod i köket och kolsyrade vatten. I videon nedan visar Andreas och Martin hur det kan se ut när man släcker en köksbrand med Firemill.

Firemill finns nu att köpa i Byggahus.se Shop.

Böcker om hus

Böcker om hus
Våra favoritböcker om hus och husägande finns i Byggahus.se Shop.

Vi har dessutom fått in ytterligare fler av våra favoritböcker om hus, renovering, arkitektur, byggnadsvård och hur man bygger själv. Se alla böcker för husägare här.

Böcker för husägaren Visa alla

Om du har fler tips på vad vi ska ta in i Byggahus.se Shop härnäst får du gärna skriva det i kommentarsfältet.

Läs också

  • BitMag, Fogformaren och Viking Arm i Byggahus.se Shop
  • 18 tips på julklappar till husägaren
Svara
Gilla

Kommentarer

10
P
Förbud tycker jag känns väl drastiskt. Man måste ställa sig frågan ifall det är bättre om någon skaffar en snofsig designersläckare i någon klatschig färg än a
· 8 jan
H
Det borde vara förbjudet med andra färger än röd på brandsläckare och brandfiltar
· 8 jan
P
Helt enig! Dock fick frugan som hon ville gällande just en av våra Firemill, så den är vit. Den är sekundärsläckare i köket och tänkt för mindre brasor där det
· 7 jan
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Byggvaror

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,50

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Senaste från startsidan

  • Baseco Nalo 15 kvm friggebod och en Ecoflow Delta 2

    Projekt: Solceller och powerstation i friggeboden

  • Källare

    Quiz: Kan du lägga grund?

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

  • Larmbolag granskas efter mängder av klagomål

  • Gula fällkilar av märket Meec Tools

    Jula stoppar farligt trädfällarverktyg

Populära forumämnen

  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Fått sen faktura ställd till dödsbo från skatteverket

    Juridik
  • Byta huvudsäkring till 25 alt 35 amp ... går det utan leverantör vet?

    El
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.