Med största säkerhet tror jag men lutade sig mot en kabelvinda är ingen speciellt bra beskrivning.
 
Ja, antagligen, men eftersom det som vanligt saknas några vettiga detaljer så kan man ju bara spekulera.
 
Nästan garanterat att en fungerande jordfelsbrytare hade räddat hans liv om det gick till som det beskrivs i artikeln. Även om han på något sätt skulle hamna mellan fas och nolla så borde en tillräcklig ström läcka mot jord för att lösa jfb innan han dör, med tanke på att han var blöt och utomhus.
 
Pojken tog i kabeln och drog ut den en bit sedan fick han en stöt. Den lär inte gått mellan inviduella trådar. Utan mellan fas i sladdvindan till jord i backen som är förbunden med nollan i sin tur.
Tycker att JFB borde klarat att skydda ifall strömnivån vart tillräckligt lågt satt.
 
Jordfelsbrytare för personskydd är alltid 30 mA. Andra typer av jordfelsbrytare kanske också skulle råka rädda livet på honom men de är inte avsedda för det.
 
Förstår inte rubriken på tråden; har det varit andra elrelaterade dödsolyckor i sommar? Jag brukar uppmärksamma dem när det händer och de är inte vanliga.
 
Det finns ju 10mA personskyddsautomater också. Eller fanns i alla fall när vi byggde om på företaget för några år sedan.
 
petersv skrev:
Det finns ju 10mA personskyddsautomater också. Eller fanns i alla fall när vi byggde om på företaget för några år sedan.
Det finns. På dagis så är det krav på 10 mA JFB.

//Patrik
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.