Har fått tag på ett antal rullar takpapp YAM2000 billigt och hade tänkt använda till taket på mitt pågående friggebodsbygge. Kan erkänna att jag inte var så påläst på takpappskvalitéer och gick nog lite på en nit.. För att jag inte bara ska behöva kasta rullarna så undrar jag nu om man kan använda dom som vindskyddspapp istället, är det något som talar mot det förutom att det kanske blir lite meckigare för att pappen är styvare?
 
Som vindskyddspapp skulle jag vilja ha något som är diffusionsöppet men hindrar vind. Jag tror en takpapp blir för tät egentligen, så min gissning är att det inte är optimalt.

Vad har du för takförutsättningar? YAM-papp är väl inte alls ovanligt att använda på en frigga, lite beroende på taklutning och takytskiktet. http://web.nordicwaterproofing.com/...-for-tak/Underlagstackning-enligt-HUS-AMA-98/
 
Tänkte lägga plåt ovanpå alternativt betongpannor om jag kommer över något parti.
 
P
yam2000 funkar väl bra på friggeboden som norrbottenstorpet skrev , yap eller yam märks skillnad på mest vi kyla då yam är skörare men nu är väl ingen fara ?
 
Mikael_L
Nej för bövelen, använd den inte som vindskyddspapp, då den är diffusionstät.

Jag skulle inte tveka att använda den som underlagspapp på en enklare byggnad. Så kör du med den på taket, är mitt råd också.
 
ok, synd. men då har jag mer än väl tilltaget till taket då.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.