Hyr en stuga och har då använt Ikeas helintegrerade diskmaskin o helintegrerade kyl/frys i ett halvår. Vitvarorna är ca 3 år gamla.
Diskmaskinen är dålig. Den käns plastig, korgarna vinglar och är rankiga, det är svårt att ställa glas och tallrikar utan att de ramlar. Dessutom är diskresultatet inte bra. Många saker måste diskas om för att bli rena.
Kyl/frysen är bättre. Hyllor o fack fungerar bra. Kyl/frysen är dock väldigt liten inuti, men så är det ju med alla helintegrerade kylar. Nackdelen är att kyl/frysen brar har en kompressor, vilket innebär att det bara finns ett reglage för temperaturinställning och det sitter i kylen. Ökar du temperaturen i kylen så stiger temperaturen i frysen också. Vi måste ha vredet stå på nästan 6 på en 7-gradig skala för att det skall bli tillräckligt kallt i frysen. Inne i kyl-delen skiljer det flera grader mellan hyllorna. Varmast högst upp och kallast på näst nedersta hyllan.