Jag har tänkt att hel-renovera ett rum med byte av golv och tapet. I samband med det tänkte jag att det vore bra att flytta in en ComHem-kabel i VP-rör. Den är nu spikad längs lister. Dessutom tänkte jag lägga in nätverkskablar i VP-rör. Totalt tänkte jag mig 3 rör.
Alla kablarna skall gå från ett hörn till ett annat diagonalt motsatt hörn. Rummet är ca 3.5 meter i kvadrat, så ca 5 meter kortaste vägen. Problemet är att väggarna + tak är betong. Så skall jag dra det hela vägen i vägg eller tak så blir det en massa fräsande av spår i betong och problem med att passera rör för el.
Tänkte att man borde kunna fräsa ett spår ner till golvet och lägga rör där istället. Golvet består just nu av ca 50 mm cellplast ovanpå betong, och 22 mm spånskiva med plastmatta på. Kommer att byta spånskivan till en tunnare och ha 14 mm parkett på den. Min tanke är då att lägga VP-rören i frästa spår i cellplasten.
Är det vettigt eller finns det problem med det som jag inte har tänkt på ?
Tacksam för tips.