Byggde för 3 år sedan och har målat med Demideck Infinity. Råkade av händelse se att det såg konstigt ut på vindskivorna. Typ gråa nyanser ( se bild). Nån som sett något liknande eller vet vad det kan vara.

Målade även kapade ändar när vi byggde så det känns långsökt med fukt
 
  • Vindskivor på hus, målade med Demideck Infinity. Gråa nyanser syns, misstänkt fel i målning. Klarblå himmel i bakgrunden.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Ser ut som att sammanfogningen med nockdekorationen kan vara en källa. Snickaren har använt spik eller skruv där märkena efter dem täckts över med utefog eller liknande. Detta har sedan läckt ut i täckfärgen som målats över.
 
  • Gilla
Stensson11
  • Laddar…
vad är bästa sättet att åtgärda på?
 
Ommålning
 
  • Gilla
Stensson11
  • Laddar…
Är det bara tre år sen så borde det inte synas om du tvättar av hela vindskivorna och böttringsmålar bara där - å andra sidan tar det inte jättelång tid att måla om hela vindskivorna heller. Spontant kanske det kan vara bra att grunda där du fått färgskiftningar.
 
Hej.

Hur många strykningar?

Joakim
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.