Handlar väl inte bara om Wellmate?
Alla hydropresser har gummiblåsa, vissa inuti ett hölje av plåt och vissa av glasfiber likt Wellmate.

Undrar om de kontrollerat hydroforernas invändiga gummibeklädnad?
 
Intressant.

Personligen inget jag skulle oroa mig för. Jag har svårt att se varför risken för bakterier skulle vara mindre i en hydrofor, möjligen att bakterier trivs bättre på en gummiyta än på en förzinkad eller rostfri yta. Har inte lusläst rapporten ännu. Får bli på datorn i morgon.

Just plast och gummi är väl det knepiga här. Vad avger de och inte? Tror i o f att stora välkända som märken som t ex Wellmate har koll på detta, men vad vet man om en no name pumpautomat köpt på något lågprisvaruhus. Själv är jag inte orolig vad det gäller den här typen av giftlarm så länge ingen kan presentera siffror på hur mycket man måste få i sig och vad risken i slutändan är. Tyvärr känns det som att det lätt går inflation i giftlarm och jag upplever det många gånger som att fakta saknas eller inte presenteras tillräckligt tydligt.

I rapporten nämns också att en hydrofor skulle tillföra luft till vattnet. Det har jag aldrig förstått. För att få fälla ut järn och få bort svavelväte är det syre som behövs. Luften innehåller ca 20% syre. Om jag har en hydrofor som inte har någon anordning som tillför luft vid pumpstart så borde den begränsade mängd syre som finns hydroforen snart vara förbrukad. Alla filter mot järn som bygger på oxidation och avluftare mot svavelväte jag sett bygger på att de tar in ny luft i samband med pumpstart.
 
Hydroforerna är väl plastbeklädda på insidan?
 
Jag väntar fortfarande på det första exemplet på någon som blivit sjuk av en hydropress.

Plast har vi ju överallt. PEM-slang, pexrör osv.
 
Bakterier kräver precis som eld tre beståndsdelar.
Värme, syre och bränsle. Och i en hydrofor finns det gott om syre till skillnad mot en hydropress där syret ligger avskilt i gummiblåsan.
Så jag förstår inte hela resonemanget, testet verkar vara köpt av någon som vill sälja hydroforer tycker jag. Oerhört vinklat i negativ riktning mot just HP, inga bevis eller fakta utan mest påståenden och gissningar.
 
  • Gilla
Patrick E
  • Laddar…
Chrissofsweden skrev:
Hydroforerna är väl plastbeklädda på insidan?
Det stämmer för hydroforer av galvaniserad plåt. Rostfria har ingen plast på insidan.
 
Detta känns väldigt löst grundat och bygger mest på antaganden, jag upplever det som att de är ute efter en svensk kvalitetsmärkning.
Har en Wellmate 120L och bryr mig inte mycket om denna skrämselartikel/konsult framtagna undersökning, stillastående vatten kan alltid få en ökad bakterietillväxt även utan en hydropress.
För dem som är oroliga så kan man byta membran när det blir "gammalt" i en wellmate.
 
Redigerat:
Jag har varit på ett seminarium med en smittskyddsläkare som hävdade att presskopplingar på vattenledningar borde förbjudas pga legionellarisk finns i gummit på ledningar som får pressdelar.... Det han inte tagit i beräkning var att vi har oringar och gummi i princip varenda detalj på vattenledningsnätet, och när jag frågade om det så hade han ingen aning om att det faktiskt förekom, så denna skrämselpropaganda känns lika trolig...
..
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.