Om det stämmer, varför inte?
 
Det är väl en balansgång antar jag? För kallt är ju inte bra och för varmt blir ju inget bra det heller. Då får de ju bara betala förluster och tjänar inget.
 
Chaly
För kraftvärmeverken påverkar det väl hur mycket el de kan producera då fjärrvärmenätet är kylkretsen som kondenserar efter turbinerna?
 
  • Gilla
Mikael_L
  • Laddar…
Det är bra med låga temperaturer av flera anledningar i kraftvärmeverk (nu förutsätter vi att vi faktiskt använder fjärrvärmen till låga temperaturer, t.ex. för uppvärmning av lågenergibyggnader med lågtemperatursystem):

- Mindre förluster i returledningen
- Lägre effektbehov till pumpar
- Ökad andel elproduktion i turbinen
- Ökad värmeåtervinning i rökgaskondensering

Källa:
J.F. Castro Flores, B. Lacarrière, J.N.W. Chiu, V. Martin,
Assessing the techno-economic impact of low-temperature subnets in conventional district heating networks,
Energy Procedia, Volume 116, 2017 (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1876610217322804)
 
  • Gilla
LaT och 1 till
  • Laddar…
Ju kallare retur desto högre verkningsgrader. Det borde inte finnas någon min-temperatur?
Ju större dT, desto mer energi överförs per volym, och flödet kan hållas ner.
 
  • Gilla
LaT
  • Laddar…
Mikael_L
Det finns skillnad på kraftvärmeverk och rena fjärrvärmeverk.

Vid kraftvärme utvinner man först el genom att låta ångan passera en turbin, se bild.
Och här ökar verkets totala verkningsgrad ju större temperaturskillnad man kan uppnå mellan den utgående ångan från pannan och det kondenserade vattnet som pumpas tillbaka till pannan.
Och då är det bättre för kraftvärmeverket ju mer temperatursänkning det sker i fjärrvärmekretsen.

Är det ett värmeverk som endast skapar varmvatten till fjärrvärme så blir det ingen sådan här verkningsgradskillnad, utan den enda besparing man kan göra är att det blir lite lägre värmeförluster till mark från fjärrvärmerören ifall returtempen är lägre.
Pannan%20MAI.jpg
 
  • Gilla
Gladsheim och 1 till
  • Laddar…
Okej, men är det kunden som betalar för flödet eller betalar man endast för det som man tar ut från fjärrvärmen. Har dessutom hört talas som straffbeskattning vid höga returtemperaturer.
 
W Williewhey skrev:
Okej, men är det kunden som betalar för flödet eller betalar man endast för det som man tar ut från fjärrvärmen. Har dessutom hört talas som straffbeskattning vid höga returtemperaturer.
Det ser nog väldigt olika ut i landet, men för större kunder kandet handla om någon kombination av energianvändning och flödestaxa (eller någon variant med effektbehov). Det finns också exempel där fjärrvärmebolag erbjuder förmånligare priser till kunder som har lägre returtemperaturer (finns även exempel där de kopplas in på returledningen för uppvärmningen och alltså sänker den befintliga returen).
 
Så man kan alltså tjäna på att "elda för kråkorna" med sådant avtal?

*Edit* Antagligen så blir ens totala kostnad större då, även om man får förmånligare pris per kWh.
 
Energimängden = vattnets värmekapacitet × flödet × temp skillnaden mellan till och retur vattnet.

Så om man nu eldar för kråkorna och öser på med fjärrvärme, sjunker ju tempskillnaden. Det betyder att energimängden kommer att vara den samma om flödet och tempskillnaden nu är proportionella. Då borde bordet ju egentligen inte bli så mycket dyrare för kunden, ändå vill dem att man ska tänka så mycket på delta T och liknande, är det verkligen så viktigt. Om vi säger att jag har en riktigt kass värmecentral med högt flöde, lågt delta T, är det katastrof?
 
B
Mycket intressant.

Borde finnas många sätt att fuska så returen blir låg.
Dra röret mellan sista radiator och centralen utomhus på vintern.

Någon fläkt som blåser kalluft.
Förlänga röret i en lång spiral innan returvattnet når tempmätaren.
Osv
 
B byron v2 skrev:
Borde finnas många sätt att fuska så returen blir låg.
Och alla läggs till dim energiförbrukning!

Se till att justera in din värmeanläggning istället, det tjänar du på!
 
  • Gilla
cpalm
  • Laddar…
Mikael_L Mikael_L skrev:
Är det ett värmeverk som endast skapar varmvatten till fjärrvärme så blir det ingen sådan här verkningsgradskill
Det blir stoora skillnader i pumpeffekt och temperaturförluster.
 
  • Gilla
Friholt och 1 till
  • Laddar…
W Williewhey skrev:
Om vi säger att jag har en riktigt kass värmecentral med högt flöde, lågt delta T, är det katastrof?
Om du är en liten villakund, nä, kanske inte, om det är ett större hyreshus/industri/köpcentrum, ja!
 
B
L lat skrev:
Och alla läggs till dim energiförbrukning!

Se till att justera in din värmeanläggning istället, det tjänar du på!
Bäst är väl både och
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.