Ska göra om taket på bostadshuset ute på vischan. Var helt inställt på ställbar rännkrok, för det är väl smidigast? Eller finns det något annat som är mer estetiskt tilltalande?
Eller är rännkrokar så pass diskreta ändå att det inte spelar någon roll?

Efterfrågar alltså lite subjektiva synpunkter ;)
 
Beror på vad har för förutsättning? Ställbara tycker jag är fula och undviker helst.
 
Men då ska du också få lite subjektiva åsikter :D

Ställbara rännkrokar känns ganska smäckra och inte i närheten så hållbara som traditionella.

Jag tycker att enda fördelen är att montering går snabbare, så är det en viktig faktor så kör på ställbara.

Rent generellt tycker jag att ställbart ska vigas åt tillfällen där man vill kunna ställa om. I fallet med rännkrokar är det ju inte så. Du kommer ju aldrig vilja ställa om och vända på vattenflödet i en framtid. Därför är fasta rännkrokar att föredra.

Det är lite som dragkroken på en bil. Du väljer inte infällbar om du ändå alltid tänker ha den framme.
 
Okej! Förespråkar ni fasta som sätts utanpå takbrädan eller sådana som fästs in på själva taket?
 
P
Beror som sagt på förutsättningarna(takfot)problemet kan ju ofta vara att man inte får den ställbara kroken nog långt ner,pga att dom skruvas fast nedanför själva kroken,med risk för att snön tar rännan med sig,sen är dom också betydligt klenare.
 
Rickard.
nimhed nimhed skrev:
Rent generellt tycker jag att ställbart ska vigas åt tillfällen där man vill kunna ställa om. I fallet med rännkrokar är det ju inte så. Du kommer ju aldrig vilja ställa om och vända på vattenflödet i en framtid.
Du verkar helt ha missförstått syftet med ställbara krokar. Det finns bara fasta krokar för 27° och helt lodräta vindskivor. Måste man eller väljer att montera krokarna i en fotbräda som inte är byggd så så är man illa tvungen att använda ställbara.

Har man möjligheten så är alltid bockade krokar som monteras uppe på taket är snyggast med korta fasta antingen lodrätt eller 27° kort därefter.
 
Redigerat:
Rickard. Rickard.ag skrev:
Du verkar helt ha missförstått syftet med ställbara krokar. Det finns bara fasta krokar för 27° och helt lodräta vindskivor. Måste man eller väljer att montera krokarna i en fotbräda som inte är byggd så så är man illa tvungen att använda ställbara.

Har man möjligheten så är alltid bockade krokar som monteras uppe på taket är snyggast med korta fasta antingen lodrätt eller 27° kort därefter.
Jag menar bockade krokar :D

Min uppfattning är att det ibland väljs ställbara trots att möjligheten för bockade finns. Just för att det upplevs som att monteringen går snabbare.
 
Har man inte möjlighet att lyfta på takbeklädnaden och sätta krokarna i under taket så kan ställbara vara det enda alternativet.
Men om man bygger om hela taket så är det bäst med bockade krokar som monteras uppifrån.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.