Produkter som diskuteras: "låshus 2014"
Låshus 2014 Assa
För inner- och toalettdörrar
413 kr inkl moms
Läs mer
Nyckel 2014 2020 eller nyckel 62014 passar men du behöver ingen nyckel för att låsa eller låsa upp utan du behöver endast vrida roddaren i låshuset.
Du kan använda en stjärnskruvmejsel, matkniv, cylindernyckel eller vad du har tillgängligt då det inte finns några spärrelement för att den även ska fungera med toalettbehör.
Du kan använda en stjärnskruvmejsel, matkniv, cylindernyckel eller vad du har tillgängligt då det inte finns några spärrelement för att den även ska fungera med toalettbehör.
Clasohlson har nycklar i sortimentet men kan vara slut i butik.V vibloo skrev:
https://www.clasohlson.com/se/Nyckel-2-pack-Habo/p/50-2502
Nycklar medföljer låshusen så kan man även köpa ett billigt låshus och ta nyckeln från den om man inte har vägarna förbi en låssmed, ibland blir det mer praktiskt att göra så.
https://www.clasohlson.com/se/p/40-7061
https://www.jula.se/catalog/bygg-oc...lag/lascylindrar-hus/lashus-innerdorr-396048/
Om jag ska vara ärlig så brukar jag som låssmed lämna in dessa nycklar till återvinning då jag har fler än jag någonsin kommer sälja i lager och det blir alltid nycklar över som kunder inte vill ha så du bör kunna komma över dom billigt hos en låssmed.
Hej! Har också en dörr som inte har någon nyckel, skulle vilja köpa en. Någon vänlig själ som kan hjälpa mig vilken jag skall köpa?🙌
Stort tack för hjälpen!👍Jag ger mig ut på jakt efter en billig nyckel.1 123abc skrev:
Den här borde fungera då?
https://www.jula.se/catalog/bygg-oc...lascylindrar-hus/lashus-for-innerdorr-026114/
Behöver du ett symmetriskt låshus för innerdörrar? Det här låshuset från Hard Head är symmetriskt och av typen 2014, vilket gör att det passar både höger- och vänsterhängda dörrar.
Både låshus och nyckel passar men vit stolpe på låshuset blir nog inte rätt i den dörren så bättre att bara använda nyckeln.G genstruktur skrev:
Ser ut att vara 50- eller 60-tal uppskattar jag. Fanns en nyckelserie med nummer 1 till 4 där man då måste ha rätt nummer av dessa till låset. Alternativet fila ner nyckeln framtill och nertill så det bara blev en ensam tand kvar i mitten. En låsfirma borde kunna få fram en nyckel. Den här nyckeln till ASSA lås 404 bör passa till alla nummer: https://www.nyckelbutiken.se/nycklar/innerdorr/assa-nyckel-404.html
Tack!J Josth skrev:Ser ut att vara 50- eller 60-tal uppskattar jag. Fanns en nyckelserie med nummer 1 till 4 där man då måste ha rätt nummer av dessa till låset. Alternativet fila ner nyckeln framtill och nertill så det bara blev en ensam tand kvar i mitten. En låsfirma borde kunna få fram en nyckel. Den här nyckeln till ASSA låshus 404 bör passa till alla nummer: [länk]
Ja det känns som 50-60-tal.
Såg nu att det står BODA på bläcket på insidan.






