2 640 läst ·
2 svar
3k läst
2 svar
Vilken färg under en köksfläkt?
Jag har byggt in en köksfläkt i en plywood konstruktion. Vilken färg bör jag ha undertill? Den ska tåla värme vattenånga samt gå att rengöra från fett. Duger en vanlig snickerifärg som är tvättbar? Jag har tex Nordsjös Blankett V40 hemma, men vill inte riskera att färgen börjar flagna med tiden
Ser att detta var ett väldigt gammalt inlägg😊 , men undrar hur det har gått? Hur har färgen hållit sig på ytan under årens lopp?T Tompa01 skrev:
Vi står inför val av färg till vår ”gruv-fläktkonstruktion” och letar efter tips och råd. Det är trä vi har som stomme och typ plywood+ gips.
Om du har bilder på hur det blev och blivit för din fläkt och möjlighet att dela hade det varit superfint. Annars duger beskrivning i ord bra👍
Tack på förhand!
Klicka här för att svara