Hej, håller på och bygger om en skåpbil till van. Det blir mycket borrande och skruvande ☺️. Har en Mecc med sladd från Jula som är x antal år. I helgen gick den sönder. Var helt inställd på att köpa en Ryobi med batteri
(tanken är att längre fram även köpa en grästrimmer från Ryobi med batteri) tills en vännina sa att de väger en del, samt att batteriet inte är toppen.
Är en 50-årig tant och blir inte yngre. Äger ett hus så grejar en del men behöver och har inte råd med proffs verktyg. Vilken borrskruvmaskin hade ni rekommenderat för att få mest valuta för pengarna?
 
Jag har skaffat en hel del verktyg i Milwaukee M12-systemet, bla skruvdragare. Inte särskilt dyra, lätta och starka, smidiga lätta batterier. Men har även en hel del Ryobi 18V-verktyg bla skruvdragare, inget fel på dessa men en smula tyngre jfr med kraft. Helt ok de också och inget fel på batterisystemet som jag ser det, bara att man bör undvika batterier under 2 Ah.

Ryobis styrka är att det finns väldigt mycket bra prylar i trädgårdssegmentet. Milwaukee ligger mer mot verkstadssegmentet.
 
  • Gilla
L.I
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.