9 702 läst ·
27 svar
10k läst
27 svar
Verktyg tillverkade av Ford!
Diversearbetare
· Göteborg
· 11 227 inlägg
Kände på deras skruvdragare härom dagen, riktigt billigt skit. Lite som en Ford Escort LX made in Brazil....
Både roligt och sorgligt på nå´t sätt. Hur tänker varumärkesstrategerna hos Ford? Varför sätta varumärket på usla produkter?
Jag minns att vi tyckte Ladan var jättebra när jag gjorde exjobb utomlands 1992. Det medföljde pump så att man kunde pumpa upp däcken vid punktering (vilket vi hade nytta av minst en gång), och en fast nyckel för "lilla" respektive "stora" muttern - nästan allt på bilen satt nämligen monterat med någon av de två mutterstorlekarna! Oerhört lättmekat!Johan Gunverth skrev:
Tittade lite närmare på Harald Nyborgs Ford-verktyg och de är importerade av HP SCHOU A/S som verkar vara specialister på att ta in dylika saker från Kina http://www.hpv.dk/swe
Gissar på att det finns ett antal olika importörer som köpt rättigheten att sätta varumärket på sina prylar.
Gissar på att det finns ett antal olika importörer som köpt rättigheten att sätta varumärket på sina prylar.
Jag tycker det kan vara trevligt när bil och verktygsbranschen samarbetar, jag hade inte behövt övertalas speciellt länge för att hoppa på detta koncept om jag haft råd
Nog för att det hackar i Detroit, men detta måste vara ett lågmärke utan dess like.
Kränga OEMade kinamaskiner för att tjäna stålar till skapandet av nästa generation småbilar
Kränga OEMade kinamaskiner för att tjäna stålar till skapandet av nästa generation småbilar
Klicka här för att svara