Vi har köpt och ägt 1 år en gammal skola från 1860 i Dalarna. Efter att ha krypit under den starkt lutande grunden. Stockarna ligger på en stenram med ventilationshål kan följande konstateras.

Det är torrt men inte snustorrt. Marken är 30-80cm under (lutar) och består av lera.

Vattenvärmeledningarna hänger i luften under bjälklaget och är isolerade med gammal celluslosaisolering (tunn!) som är fastsatt med ståltråd.

Frågan man funderar på :
Ventilation. Skall kan ventilera ut med fläkt ?
Täcka marken under huset ? Med plast ?
Vad händer om man tillför värme - Utlöser man mögel ? Tänke sätta upp solpaneler vilket gör att man kan skicka ner varmvatten till radiatorer under huset.

Värme&v-vattenrören: troligen isoleras på - skall man linda på mineralull eller finns det ngn modern ekonomisk lösning ?


Vore tacksamt om någon kunde dela med sig av erfarenhet eller synpunkter.

Tackar.
DanielM
 
Varför isolera de gamla värmerören för att sedan installera radiatorer i kryputrymmet? Om du ändå ordnar billig värme borde du kunna rycka på axlarna åt att rören ger svårreglerad värme.
 
Visst kan man se det så ur värme synpunkt, men tanken med radiatorer i kryputrymmet var att "värma bort den fukt som finns där. Funderingen var då om man åstadkom ett "mögelparadis" istället.
 
Jag har en modernare krypgrund, från 1970. Jag håller på och dränerar runt den delen av huset som har hel källare. Läs om krypgrunder på Isodräns hemsida skall du få se, ventiler är det stora problemet om man skall tro dem. Ventilerar bara in fuktig sommarluft. Så mekanisk frånluftsventilation och tilluft läckande från husets uppvärmda delar verkar vara modellen enligt dem.
/P
 
Majgårdarna
Om huset har stått där från 1860 och det inte är något möggel eller dylikt så är det väl ingen ide och oroa sig ;)
 
Tack ni bägge,

1. Mögel : Nja inte särskilt orolig, men inte är det "friskt" med en fuktig grund.

2. Värmen är mer beymmer. Tvekar mellan att köpa färdiga skummade rörisoleringar (dyrt!!) eller göra enegen isolering av gullfiber och ståltråd.

Tackar.
Daniel M
 
Andreas_Hansson skrev:
Om huset har stått där från 1860 och det inte är något möggel eller dylikt så är det väl ingen ide och oroa sig  ;)
Håller helt med. Något som har funkat i 150 år ändrar man inte på hur som helst. ;)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.