2 040 läst ·
9 svar
2k läst
9 svar
Vattnet frusit i poolen
Lyfte presenningen och såg att poolen är fylld av is! Är det kört nu? Vattennivån är dubbelt så mycket än när jag fyllde poolen. Finns hopp att det ändå kan ha gått bra?
Har gjort exakt som man ska vg vintra poolen. Hade vatten upp till låg nivå och täckt med plåtar och presenningar.
Behöver jag göra något nu på stört eller bara invänta att isen smälter?
Täcker villaförsäkringen detta? Har ICA försäkring.
Tacksam för svar
Har gjort exakt som man ska vg vintra poolen. Hade vatten upp till låg nivå och täckt med plåtar och presenningar.
Behöver jag göra något nu på stört eller bara invänta att isen smälter?
Täcker villaförsäkringen detta? Har ICA försäkring.
Tacksam för svar
Is i poolen är normalt om den inte töms helt, nivån ska vara ca 30 centimeter under insprutningsmunstyckena, sen bara ett skräp/snöskydd över. när det var som kallast ett år hade jag 40 cm klaris. När isen kommer så blir det ett tryck för exspansionen, men gör inget då det ger sig uppåt. Så sitt lungt i båten och vänta på solen.
Tack för svar. Hade 30 cm under insprutningsmunstyckena i höstas men nu är poolen fylld upp till kanten med is. Det måste ha kommit in vatten på nåt sätt. Kan det ha gått bra ändå?J jonaserik skrev:Is i poolen är normalt om den inte töms helt, nivån ska vara ca 30 centimeter under insprutningsmunstyckena, sen bara ett skräp/snöskydd över. när det var som kallast ett år hade jag 40 cm klaris. När isen kommer så blir det ett tryck för exspansionen, men gör inget då det ger sig uppåt. Så sitt lungt i båten och vänta på solen.
Jepp då har det inte varit tätt från himlen och fyllt upp, det som kan hända är att lövfällan inte mått bra av att frysa. hur ligger slangarna från pumpen, i friska luften, samt munstycken in i poolen. Slangen gåller men det metaller kan få stryk. Hur tjock är isen. Du får hugga upp och mäta.A Asame skrev:
Tack ska kolla upp 👍J jonaserik skrev:
Hur är det med allat annat, hur är pumpen och filtret, samt om du har en VP för att värma poolen. Det är dom kritiska delarna. Är det tömt där och inget vatten i dom delarna så har det klarat sig. Men tömt inte ur något vatten nu, utan låt det vara, ha sen plåtaran över så värms det under när solen förhoppningvis kommer fram.
Det med lamporna, dom kan ha klarat sig, det är så att is, det blir runt om en del så kan det inte spränga sönder något, tryck från två håll. Kom tillbaka med vad som hänt eller inte hänt, så det blir ett avslut på din tråd.
Jag får avvakta. Isen behöver smälta. Lär ta ett tag då jag bor strax söder om Sundsvall.J jonaserik skrev:
Tack för dina svar. Känner mig lite lugnare. Bara att vänta och se som sagt 😀
Eftersom du har is ända upp så verkar det ju som att du inte har något läckage, men du kommer inte veta säkert innan allt tinat, speciellt inlopp och utlopp.
Har det frusit ända ner till lamporna så är problemet om det fryser bakom lampan i pottan i väggen, då knäcker man oftast lampan. I Sundsvall borde du ta ur lamporna och sänka dessa till botten.
Har det frusit ända ner till lamporna så är problemet om det fryser bakom lampan i pottan i väggen, då knäcker man oftast lampan. I Sundsvall borde du ta ur lamporna och sänka dessa till botten.
Klicka här för att svara
