Detta är inte en vattentät soffa men förhoppningsvis ska den ändå klara att hålla dynorna till en loungegrupp torra under vår och sommar.

Botten i stommen är byggd i tryckimpregnerat 45*45. Resterande del ovan mark är byggd i obehandlat virke.

Locket/sittytan är 12mm plywood, betsad i grått och lackad tre lager med polyuretanlack. Tanken är att den grå färgen på sikt ska bli lite lik åldringen av det tryckimpregnerade. Tiden får utvisa

Locket öppnas framåt och brädan i ryggstödet får man ta loss när man ska öppna locket. Detta för att vattnet ska kunna rinna längs med ryggstödet och ut på sittyan. Sittytan har några graders lutning för avrinning.

Soffan är ganska rejäl och djup för att våra stora dynor ska få plats, men man väljer mått själv utifrån sina egna förutsättningar.
 
  • Trästomme till en soffa i byggnation med tryckimpregnerat och obehandlat virke på en träterrass.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Hemmagjord trädgårdssoffa i byggprocess med uppöppnat lock och delvis obehandlat virke.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Hembyggd förvaringssoffa av impregnerat virke och betsad plywood i grått för utomhusbruk.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
Daniel Svensson7 och 8 till
  • Laddar…
Rinner det inte in vatten via ryggstödet eller golv trallen?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.